ElBaradei: Morsi kukutamine oli õige, kuid moslemivennaskonda ei tohi kõrvale tõrjuda
Prominentne Egiptuse reformist Mohamed ElBaradei nimetas president Mohamed Morsi kukutamist sõjaväe poolt riigi jaoks õigeks lahenduseks, kuid tema sõnul peaksid kõik parteid – ka Morsi moslemivennaskond – olema osa Egiptuse tulevikust.
„Me ei saa lubada, et Egiptus läbi kukuks,“ ütles ElBaradei neljapäeval CNN-ile. „Keegi ei saa lubada, et Egiptus läbi kukuks.“
Kuus aastat pärast Nobeli rahupreemia saamist töö eest rahvusvahelise aatomienergiaagentuuri (IAEA) juhina oli ElBaradei üks neist, kes võitlesid edukalt president Hosni Mubaraki kukutamise eest 2011. aasta jaanuaris. Hiljem kandideeris ElBaradei Egiptuse esimestel demokraatlikel presidendivalimistel.
Need valimised võitis Morsi, kuid ta ei suutnud enda poole võita liberaale, reformiste ja teisi selliseid nagu ElBaradei, kes kritiseerisid teda selle eest, et ta ei valitse mitte kõigi egiptlaste nimel, ei suuda järjele aidata vankuvat majandust ning propageerib põhiseadust ja sotsiaalpoliitikat, mida mõned pidasid liiga piiravaks.
Need tunded keesid hiljuti üle laiaulatuslike üleriiklike meeleavaldustena, millele järgnes sõjaväe nõudmine, et Morsi tuleks vastu mõnedele opositsiooni soovidele. Ta ei teinud seda ning sõjavägi pani ta koduaresti ja nimetas uue ajutise riigipea.
ElBaradei, keda peetakse opositsiooni juhiks, kinnitab, et armee tegevus ei olnud riigipööre.
„Kas me riskime kodusõjaga või... võtame tarvitusele erilised konstitutsioonilised meetmed riigi koos hoidmiseks,“ ütles ElBaradei sõjaväe ees seisnud küsimust selgitades. „See on tagasikutsumine ja selles pole midagi uut.“
Fakti, et Egiptus on sellises olukorras, on endise diplomaadi sõnul raske taluda, eriti võttes arvesse suuri lootusi, mis paljudel egiptlastel pärast Mubaraki kukutamist olid.
ElBaradei tunnistas, et valimised, millega Morsi presidendiks tõusis, olid üsna vabad.
„Siis aga keeras president kõik kahjuks nässu,“ ütles ElBaradei. „Kui sa lõpetad 20 miljoni inimesega tänaval, kes arvavad, et sa pead lahkuma ja pead lahkuma kohe, on see kurb olukord.“
ElBaradei sõnul on Morsi lahkumine „algseadistuse taastamine“, et Egiptus saaks uuesti alustada põhiseaduse koostamise ja kõiki kaasava valitsuse kokkupanemisega.
Selles valitsuses peaks ElBaradei hinnangul olema ka Mubaraki ajal keelatud olnud, kuid nüüdseks Egiptuse võimsaimaks poliitiliseks jõuks saanud moslemivennaskonna liikmed. ElBaradei sõnul võiks Morsi isegi uuesti presidendiks kandideerida, kuigi ta ei usu, et viimane seda teeks.
„Ma loodaksin, et kvalifitseeritud inimesed vennaskonnast ja salafistide hulgast oleksid osa sellest valitsusest,“ ütles ElBaradei. „Meil on vaja, et kõik osaleksid selles poliitilises protsessis. Me vajame sidusat ühiskonda, mis on tolerantne, kus austatakse üksteise erinevusi.“
Kuigi ElBaradei ütles selgelt, et ei ole isiklikult huvitatud presidendiks saamisest, on ta siiski Egiptuse pärast sügavalt mures ning tahab teha kõik, mis suudab, et aidata juhtida riik helgema tuleviku poole.
Egiptlaste kannatlikkus on piiratud pärast aastaid kestnud poliitilist ja majanduslikku segadust, nentis ElBaradei.
„Minu hirmud on seotud sellega, et me ei saa hakkama,“ ütles ElBaradei. „Ma kardan, et vennaskond kardab, et nad jäetakse välja. Me peame asjad kiiresti korda ajama. Ja... me peame näitama rahvale, et me keskendume tõesti nende põhivajadustele.“