Hiina põlu alla sattunud poliitikule Bo Xilaile esitati süüdistused
Hiina esitas põlu alla sattunud poliitikule Bo Xilaile süüdistused altkäemaksu võtmises, korruptsioonis ja võimu kuritarvitamises, teatas riiklik meedia. Chongqingi endine kommunistliku partei juht visati parteist välja pärast skandaali Briti ärimehe Neil Heywoodi tapmise ümber, mille eest Bo naine Gu Kailai eelmise aasta augustis vangi mõisteti.
Bo'le esitati süüdistus neljapäeval Shandongi provintsis Jinanis, teatas riiklik meedia BBC Newsi vahendusel.
Riiklik uudisteagentuur Xinhua teatas süüdistust tsiteerides, et Bo kasutas ära oma ametikohta äärmiselt suure koguse raha ja muu vara vastuvõtmiseks. Samuti süüdistatakse teda riigi raha omastamises.
Ametliku süüdistuse saatmine Jinani linna kohtule viitab sellele, et kohtuprotsess Bo üle peaks algama üsna pea.
Varem peeti Bo'd tõusvaks täheks Hiina kommunistlikus parteis ja üheks riigi mõjuvõimsamaks ametiisikuks.
Ta sattus aga kriitikatule alla pärast seda, kui Chongqingi endine politseiülem Wang Lijun põgenes 2012. aasta veebruaris USA konsulaati Chengdus, kus veetis ühe päeva.
Wang esitas konsulaadis süüdistusi seoses Heywoodi surmaga.
Heywood suri Chongqingis aasta enne seda. Wangi intsidendi järel hakati tema surma uurima.
Bo'd kahtlustati katses mõrva varjata ning ta vallandati kõigist parteilistest ametitest.
Bo naisele Gu'le esitati süüdistus Heywoodi mõrvas ning talle mõisteti tingimisi surmanuhtlus, mis tähendab Hiinas tavaliselt eluaegset vanglakaristust.
Wang mõisteti samal ajal 15 aastaks vangi ülejooksmise, võimu kuritarvitamise ja altkäemaksu võtmise eest.
Bo oli Chongqingi parteijuhi rollis populaarne. Teda teati kahe suure kampaania järgi: üks oli laiaulatuslik võitlus kuritegevuse vastu ja teine Hiina vanade kommunistlike väärtuste propageerimine.
Analüütikute sõnul tekitas Bo oma ambitsioonide ja toretseva stiiliga omale vaenlasi ning parteijuhid pidasid teda vastuoluliseks isiksuseks.
Tema populistlikku maoistlikku nostalgiat – ta õhutas näiteks avalikult laulma vanu kommunistlikke laule – pidasid Hiina reformimeelsemad juhid ohtlikuks.