"Galil sarnaneb Ühendriikide relvajõududes kasutusel oleva M16-ga, kuid tundub veidi raskem ja istub kätte väga hästi," ütles delegatsiooni juhtinud kolonelleitnant Thomas Gilleran.
Ennelõunal tutvusid kadetid Pakri poolsaarel läbi viidud Eesti jalaväerühma Estcoy-17 IED-alase väljaõppega ning varustusega. Muuhulgas said kadetid proovida sõitu Eesti jalaväerühma soomukiga.
"Eesti ja Ameerika Ühendriikide tihedaid liitlassuhteid arvestades on meie jaoks oluline üksteist paremini tundma õppida," ütles kolonelleitnant Gilleran. "Siinsest kahekümne ühest kadetist jääb nii mõnigi tegevteenistusse ning suunatakse rahvusvahelistesse üksusesse, kus neil tuleb koostööd teha ka eestlastega," lisas ta.
Michigani ülikoolis õppiva kadett Stephanie Shirley jaoks on Eestis viibimine eriline, kuna siin on sündinud tema vanavanemad. "Eesti keelt ma küll ei räägi, tean vaid üksikuid sõnu, kuid pean seda riiki siiski teatud mõttes oma kodumaaks," ütles kadett Shirley.
Shirley sõnul on Eesti kaitsevägi võrreldes Ühendriikide armeega väike ja teistsuguse ülesehitusega, kuid siinsete sõdurite ja ohvitseride pühendumus teeb eestlastele au ja aitab suurusevahet suuremate riikidega vähendada.
Enne kaitseväega tutvumist veetsid kadetid neli päeva intellektipuudega noori hooldavas Maarja külas, kus aitasid teha töid, mida puudega noored ise teha ei suuda ning korraldasid spordipäeva. Maarja küla juhataja Ly Mikheimi sõnul on nad teist aastat järjest aset leidnud külastuse üle siiralt õnnelikud, sest noored sõjaväelased aitavad küla elanike ellu tuua vaheldust.
Kolmenädalase Eestis viibimise jooksul tutvuvad Ühendriikide kadetid kaitseväe ja Kaitseliidu ülesehitusega, külastavad Kaitseliidu peastaapi, Kuperjanovi jalaväepataljonipataljoni, Okupatsioonide muuseumi ja Lennusadamat.
Kadetid saabusid Paldiskisse esmaspäeval, Eesti külastamine moodustab osa Ühendriikide maaväe kadettide juhtimisprogrammi (US Army Cadet Command Program) keele- ja kultuurialasest õppemoodulist. Kadettide juhtimisprogrammi eesmärgiks on sõjalise väljaõppe andmine kesk- ja kõrghariduse baasil.
Kursuse lõpetanutele omistatakse nooremleitnandi auaste. Kursuse kestvus on sõltuvalt osaleja eelnevast haridustasemest kaks kuni neli aastat. Pooled Eestit külastavatest kadettidest asuvad teenima Marylandi rahvuskaardi üksustesse, mida Eestiga seovad pikaaegsed sidemed.