FOTOD: Looduses liikujad astuvad sageli keskkonnakaitse nõuetest üle
Keskkonnainspektsiooni Tartumaa büroo viis möödunud nädala lõpus koos Keskkonnaameti ja Veeteede ametiga läbi kontrollreidi Alam-Pedja looduskaitsealal eesmärgiga kontrollida kalapüügi, veeliikluse ning kaitseala nõuete täitmist.
Alam-Pedja looduskaitseala kaitse-eeskirja järgi ei ole lubatud Emajõe vanajõel mootorpaadiga sõita, samuti on keelatud telkida ja lõket teha kaitseala valitseja poolt ette valmistamata ja tähistamata kohas. Sellele vaatamata tuvastati Emajõe vanajõel mootorpaadiga liiklejaid ning kallastel selleks mitte ettenähtud kohtades telkijaid ja lõkke tegijaid. Rikkumistega seoses alustati kuus väärteomenetlust.
Vales kohas sõitmise, telkimise ja lõkke tegemisega on probleeme ka mujal. Rikkumiste sisu on sageli sarnane: autoga üritatakse otse veekogu äärde sõita, sõiduk pargitakse rannaliivale või metsa alla, telgitakse ja tehakse lõket selleks mitte ettenähtud kohas. Privaatsema telkimiskoha otsingul sõidetakse teinekord ka edasisõitu keelavast märgist mööda.
Taoliste rikkumistega seoses on Keskkonnainspektsioon alustanud maikuust alates ligi 80 väärteomenetlust. Seaduse järgi saab rikkujale määrata kuni 1200 euro suuruse rahatrahvi.
Paljud meie saared ja rannikualad on kaitse all ning seal tohib liikuda ja tegutseda nii, nagu vastava kaitseala kaitse-eeskiri ette näeb. Näiteks jaanipäeva eel asus üks seltskond telkima Mohni saarel Lahemaa rahvuspargi sihtkaitsevööndis, kus kaitse-eeskirja järgi on telkimine ja lõkke tegemine välistatud.
Järgnevatel fotodel on näha rikkumised seoses mootorsõidukiga rannas ringi tiirutamise, veoauto päris roostikku sõitmise ja puhkajate poolt tekitatud lõkkeplatsiga.
Keskkonnainspektsioon tuletab looduses liikujatele ja kalastajatele meelde, et loodusesse puhkama või kalastama minnes tuleks end vastava piirkonna olude ja nõuetega kurssi viia, seda eriti võõrasse kohta minnes.
Lisaks tuleb meeles pidada, et looduskaitseseadusest tulenevalt on kõigile veekogudele kehtestatud piiranguvöönd, kus mootorsõidukiga sõitmine väljaspool selleks ettenähtud teid on keelatud. Läänemere ja suuremate järvede rannal on piiranguvööndi laius 200 meetrit, üle 10 hektari suurustel järvedel 100 meetrit ning väiksematel veekogudel 50 meetrit.
Piirang on kehtestatud selleks, et kaitsta veekogu, selle kaldaid ja looduskooslusi.
Infot looduses liikumise kohta leiab näiteks järgevatest portaalidest:
Kaitsealade piirid - Maa-ameti geoportaal; Kaitsealade kaitse-eeskirjad - Riigi Teataja; Looduses liikumine - Keskkonnaministeeriumi koduleht; Looduses puhkamise võimalused - RMK koduleht; Loodusvaatluste andmebaas