Krister Kivi: jutud demokraatiast ja pehmetest väärtustest Egiptuse inimesi hetkel väga ei huvita
"Spekuleeritakse, et umbes 30 protsenti inimestest pooldab tänasel hetkel Moslemi Vennaskonda ja kukutatud presidenti ning umbes 70 protsenti sõjaväe abil võimu üle võtnud uut valitsust," rääkis Kivi Delfile olukorrast rahutus Kairos.
Kivi sõnul jääb mulje, et enamik inimesi tahab stabiilsust ja korda. "Inimesed ilmselt tahavad, et asjad saaksid korda. Kuna turism on tähtis elatusallikas ja seetõttu tahetakse stabiilsust. Et turistid julgeks tagasi tulla," ütles Kivi.
Jutud demokraatiast ja pehmetest väärtustest Kivi sõnul inimesi hetkel väga ei huvita. "Muidugi rohkem arenenud ja laiemalt mõtlevate inimeste jaoks on selline jõhker sõjaväeline kord üsna raske," sõnas Kivi.
"Egiptuses on raske hinnata, milline info on usaldusväärne ja milline mitte. Facebook on olemas nii Kairo politseil kui ka Moslemi vennaskonnal ning infokillud, mis lekivad sotsiaalmeediasse, on sageli fantastilised. On räägitud näiteks sellest, et Kairost on leitud tuumarelvi," rääkis Kivi.
Kohalikud eestlased ütlevad, et peavad mitmest kohast info üle kontrollima, enne kui öeldut usuvad.
Samas pole rahutu sugugi kogu Kairo linn, mille paljud linnaosad on suuremad kui Tallinn. "Kairos on rajoone, mis on rahulikud ja hästi kaitstud. Seal järgitakse tõsiselt komandanditundi, kus pärast kella üheksat õhtul ei tohi väljas liikuda. Samal ajal ärgitab Moslemi Vennaskond pidevalt inimesi meeleavaldustele ja neid mingil kujul Kairo äärelinnades ka toimub," ütles Kivi.
Kivi sõnul tuli ta riiki läbi Hurghada, paljud riigid on aga Egiptuse reiside müügi täiesti peatanud.
"Silma torkab see, et ametnikud ja teenindajad on ebaviisakamad kui varem. Näiteks otsiti minu pagas saabudes läbi, üks tõsiusklik eestlasest mosleminaine pidi aga meesametniku ees näoräti ära võtma. Riigivõim käitub jämedamalt kui tavaliselt, ega hooli sellest, kuidas inimesed ennast tunnevad," kirjeldas Kivi.
Hotellist lahkudes läbis Kivi buss neli või viis kontrollpunkti ja neljakilomeetrine sõit lennujaama võttis aega ligi kaks tundi.
"Keegi ei oska öelda, milline on riigi tulevik - hetkel töötatakse uue konstitutsiooni kallal ja millalgi peaks tulema uued valimised. Kõik on ennustamatu, aasta alguses ei osanud keegi ennustada, et sellised sündmused aset leiavad," ütles Kivi.