Esmaspäeval toimus New Yorgis ÜRO peaassamblee Eesti poolt korraldatud servaüritusena kõrgetasemeline arutelu “Turvaline ja vaba internet”, mille avas kõnega Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves.

President Ilves rõhutas oma avasõnavõtus, et interneti turvalisuse parandamine on oluline, kuid see ei saa olla põhjus ega vabandus, et internetivabadust piirata – kahjuks kasutavad just sellist ettekäänet riigid, kes vabadust ka muidu ei austa.

“Internetis peab kehtima sama sõnavabadus ja samad seadusega kaitstud isikuvabadused, mis reaalses maailmas,” kinnitas riigipea. See seisukoht kajastub ka Eesti osalusel koostatud ÜRO valitsusekspertide selle aasta augustis välja antud raportis, millele president avaldas tunnustust.

President Ilves kaitses ka piirideta interneti säilitamist, mis kahjuks pole maailmas enam enesestmõistetav – on riike, kes piiravad oma kodanike ligipääsu internetile. “Me ei tohiks tuua Vestfaali süsteemi, kus riikide sees said valitsejad suveräänsuse nimel teha takistamatult, mida tahes, interneti maailma. Kübermaailmas pole piire, ja seepärast kardavadki autoritaarsed riigid vabaduse ideede sissetungi interneti kaudu.”

“Tehnoloogia iseenesest on ainult vahend – see on vabastav vaid siis, kui seda õigesti kasutada. Me peame seisma selle eest, et seda kasutataks meie väärtuste – vabaduse, õigusriigi, inimõiguste ja isikuvabaduse edendamiseks,” lisas riigipea.

Presidendi avakõnele järgnes paneeldiskussioon, kus interneti turvalisuse ja vabaduse üle arutasid kõrgetasemelised rahvusvahelised interneti ja küberturvalisuse eksperdid: Sanja Kelly mõttekojast Freedom House, firma Guardtime tegevdirektor Mike Gault, Ars Technica ärilehe toimetaja Cyrus Faviar ning Frank Gilluffo Georg Washingtoni ülikooli julgeolekupoliitika instituudist (Homeland Security Policy Institute). Vestlust modereeris Chris Perry Rahvusvahelisest Rahu Instituudist (International Institute of Peace). Ka president Ilves vastas koos panelistidega publiku küsimustele.

Arutelu keskendus interneti turvalisuse ja vabaduse ühildamise väljakutsele tänapäeva internetimaailmas. Muu hulgas otsiti vastust küsimusele, milline peaks olema valitsuste roll ning koostöö valitsuste vahel, et internetiturvalisust lisada, samas põhivabadustest ning inimõigustest tingimata. Panelistid olid ühel meelel, et vabadus ja turvalisus internetis peaks olema pigem üksteist toetavad kui omavahel vastuolus. Eesti sai panelistidelt ohtralt kiita riigina, mis on kõige edukamalt suutnud ühildada internetivabaduse ja -turvalisuse.

Pärast arutelu internetivabadusest külastas president Ilves president Barack Obama külalisena USA poolt korraldatud servaüritust kodanikuühiskonna teemal.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena