Palgauuring: arstide palk on riigi keskmisest töötasust 2,2 korda kõrgem, Soomega võrreldes kolm korda madalam
Tervise Arengu Instituudi (TAI) poolt iga-aastaselt läbiviidav tervishoiutöötajate palgauuringu andmetel oli täistööajaga töötavate arstide keskmine brutokuupalk koos kõigi lisatasudega 2013. aastal 1941 eurot, mis on võrreldes eelmise aastaga neli protsenti enam.
"Eesti arstid teenivad oma keskmise palga välja suure ülekoormusega töötades," ütles Eesti Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa Delfile.
"Eesti arstide keskmine palk näitab summat, mis sisaldab kõiki lisatasusid," selgitas Rehemaa. "Lisatasu aga makstakse haiglates peamiselt normkoormust ületava töö eest – ületunnid, tavapärasest intensiivsem töö." Rehemaa sõnul ei ole teada, kui palju töötunde nendes lisatasudes peitub.
"Paraku ületab Eesti arstide töömaht tihtipeale seadusega lubatud piirid, mistõttu näiteks kõiki valvetunde lihtsalt kirja ei pandagi," rääkis Rehemaa tegelikkusest.
Rehemaa tõi näiteks, et kui jagada haiglaarstide keskmine kuupalk nende keskmise põhitunnipalgaga, siis saab kuu töötundide arvuks 225. Mis tähendab, et arstid töötavad haiglates 1,4-kordse koormusega.
Soome arstide palgaga on vahe kolmekordne
Kui täistööajaga töötavate Eesti arstide keskmine brutokuupalk koos kõigi lisatasudega oli 2013. aastal 1941 eurot, siis Soome arstide liidu andmetel oli arsti keskmine palk tänavu märtsis 6393 eurot. "Seega vahe Eestiga on umbes kolmekordne," märkis Rehemaa. Tema sõnul peab aga arvestama, et Soomes saadakse sellist keskmist palka normkoormusega.
"Kui ka Soomes teeks üks ära 1,4 inimese töö, siis tuleks keskmine palk ligi 9000 eurot," võrdles Rehemaa Soome ja Eesti arstide töökoormust ja palka.
Rehemaa sõnul täidavad Eesti arstid Soomes töökohti, kuhu on arste raske leida ja sinna
tööleasumise motiveerimiseks makstakse keskmisest tunduvalt kõrgemat palka.
Äripäev otsis Soome maksuameti poolt avaldatud andmetest Eestiga seotud inimesi ning tõi välja nende maksustatava tulu aastas. Näiteks Helsingis töötava ortopeed Hillar Luga tulu oli 356 752 eurot ja tema maksukoormus 45 protsenti. Hannes Amjärv, kes on anestesioloog Helsingis, teenis 279 021 eurot ja Helsingi perearst Allan Maamets 219 669 eurot. Rehemaa märkis, et arstide töötasude võrdlemine isiku tasandil ei peegelda üldist pilti, sest üksikuid kõrge palgaga arste võib leida nii Soomest kui Eestist.
Arstid teenivad Eesti keskmisest palgast rohkem
Statistikaameti andmetel tõusis Eesti riigi keskmine palk tänavu esimeses kvartalis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 6,3 protsenti, moodustades 900 eurot. Riigi keskmisest töötasust oli arstide palk 2,2 korda kõrgem, õendustöötajate palk ületas riigi keskmist 9 protsenti. Hooldajate tasu moodustas riigi keskmisest palgast 66 protsenti.
Arst-residentide brutokuupalk koos kõigi lisatasudega kasvas aastaga kolmandiku võrra. Nende palgatõus on seotud lisaks kõrgemale tunnitasule töönädala pikenemisega – sellest aastast on arst-residentide tasustatud töönädala pikkus varasema 32 tunni asemel 40 tundi, märgib TAI oma kodulehel.
Hambaarstide keskmine brutokuupalk koos kõigi lisatasudega oli 1524 eurot. Täiskoormusega õendustöötajate keskmine brutokuupalk koos kõigi lisatasudega oli 984 eurot ja hooldajatel 596 eurot.
Keskmise ja mediaanpalga võrdlus näitab seda, et pool arstidest saab keskmisest vähemalt 11 protsenti väiksemat tunnitasu, õendustöötajatel on see näitaja viis protsenti ja hooldajatel kolm protsenti.
Arstide tunnipalga mediaan oli 2013. aastal 8,79 eurot, õendustöötajatel 4,60 eurot ja hooldajatel 2,60 eurot.
Arst-residentide ja hambaarstide tunnipalk tõusis 17 protsenti, olles vastavalt 8,15 ja 10,55 eurot. Õendustöötajate ja hooldajate keskmine brutopalk ilma lisatasudeta oli vastavalt 4,84 ja 2,69 eurot tunnis, tõustes eelmise aastaga võrreldes õendustöötajatel 13 protsenti ja hooldajatel 14 protsenti.
Enamikul ületab palk kollektiivlepingus ettenähtut
Vastavalt uuele kollektiivlepingule on alates 1. märtsist 2013 arstide tunnitasu alammäär 8 eurot, õdedel, ämmaemandatel ja tervishoiu tugispetsialistidel 4,50 eurot, kiirabitehnikutel 3,83, hooldustöötajatel 2,60 ning arst-residentidel 7,60 eurot.
Kuigi enamikul ületab palk kollektiivlepingus ettenähtut, on töötajaid, kelle tasu jääb alla kehtestatud alammäära. Arstide hulgas on neid kaheksa protsenti, õendustöötajatest moodustavad nad viis ja hooldajatest kaks protsenti.
Üle poole alla alammäära tasustatud arstide ja 43 protsenti õendustöötajate ametikohtadest asusid perearstiabiasutustes. Siinkohal tuleb arvestada, et erasektoris on võimalus võtta välja dividende, täpsustas TAI.