Hetkel Vilniuses viibiv Juštšenko ütles, et Euroopa Liidu nõudmised assotsieerumisleppe osas on liiga tehnilised ning viimastel aastatel Euroopa Liidu-Ukraina dialoogis olnud paus viis selleni, et Kiiev keeras Venemaaga lähenemise teele, vahendab BNS.

Juštšenko sõnul loodab ta siiski, et Ukraina võimude otsus peatada assotsieerumisleppe allkirjastamiseks valmistumine polnud lõplik, kuna see valmistaks pettumuse enamikule Ukraina elanikest.

"Olen kindel, et Ukraina küsimus on Euroopa jaoks üks peamisi poliitilisi küsimusi ning mitte ainult täna, vaid lähemas tulevikus. Kuhu paigutub Ukraina? Selle lahingu, mis me täna kaotasime, kaotas eeskätt ühinenud Euroopa," ütles ekspresident.

"Minu arvates juhtus see mitmel põhjusel, alustades Ukraina geopoliitilisest missioonist, mida pole veel päriselt teadvustatud. Ma leian, et Ukraina eest tuleb võidelda, aga mitte vaadelda kõrvalt mingite tehniliste tingimuste, mingite eksamite tasandilt," lisas ta.

Juštšenko hinnangul venis poliitiline paus Euroopa Liidu-Ukraina suhetes liiga pikaks, mistõttu "kolmas osapool sai tegutseda".

"Ukraina on kahtlemata euroopalik riik./.../ Ta on territooriumi poolest Euroopa suurim riik. See on väga oluline, missugused printsiibid ja väärtused selles ruumis võrsuvad, kas euroopalikud või asiaatlikud. Leedulasele, sakslasele, portugallasele on kasulik, kui Ukraina asuks Euroopa poliitikatsoonis, kuid selle eest tuleb võidelda, see pole pelgalt kellegi tehniline lahendus. Kui me põrkame kokku tohutu eelarvepuudujäägiga, kui Ukrainast lahkuvad investeeringud, kui kahepoolsed suhted meenutavad pigem kaubandussõda, kuid ma ei räägi praegu mingitest tehnilistest tingimustest. Need on olulised, kuid ajaliselt pole nad adekvaatsed," selgitas ekspresident.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena