President rõhutas, et uus olukord nõuab meilt ka täiesti uut tüüpi mõtlemist: "Oluliseks märksõnaks selles uues olukorras on heidutus – see peab olema veenev ja konkreetne. Heidutuse üheks osaks on NATO ja liitlaste nähtav ja pikaajaline sõjaline kohalolek Balti riikides. Teiseks osaks on meie enda inimeste suhtumine. Meie oma poliitikute vastutus inimeste ees on senisest veelgi suurem. Keerulist olukorda ei tohi ära kasutada erakondlike ja isiklike sisepoliitiliste eesmärkide saavutamiseks, eriti lähenevate valimiste eel. Kui asi läheb tõsiseks, oodatakse riigimehelikku käitumist nii valitsuse kui opositsiooni poliitikutelt."

Riigipea sõnul on kriis Ukrainas ja Krimmi annekteerimine Venemaa poolt loonud täiesti uue julgeolekupoliitilise olukorra: "Maailmakorraldus, mille aluseks on austus riikide territoriaalse suveräänsuse ja terviklikkuse vastu ning usk, et suhteid saab rajada ühistele väärtushinnangutele, on kokku varisenud. Euroopa Julgeoleku- ja Koostöökonverentsil Helsingis 1975. aastal kokku lepitud Helsingi lõppakt – mis sätestas, et riigipiire ei tohi vägivaldselt rikkuda – ei kehti enam pärast Krimmi annekteerimist."

Kolmandaks tõi riigipea esile, et psühholoogiline kaitse peab ühiskonnas olema tugevam. "Me ei tohi tuld võtta poliitilistest provokatsioonidest. Sõnal on jõud, ja igasuguse sõjaga käib kaasas ka psühholoogiline sõda." Ta rõhutas, et hoolimata poliitilistest ja ideoloogilistest veendumustest lähevad praegused poliitikud ajalukku sellega, kuidas tullakse toime julgeolekukriisiga.

President tuletas meelde, et Eesti riik on kõik meie inimesed: "Mitte ainult valitsus, mitte ainult kaitsevägi ja mitte president. Eesti on meie kõigi koosloome, ja see on meie kõigi vastutusel. Me kõik osaleme oma riigi kaitses, aga ka oma sisemise turvatunde loomises. Samas olen endiselt veendunud, et Eesti koht maailmas on paremini kindlustatud kui kunagi varem. Meil on tugev kaitsetahe, meil on tugevad liitlased."

Sihtasutus Carolin Illenzeeri Fond alustas oma tegevust 2011. aastal ning selle eesmärgiks on raha ja mitterahaliste vahendite kogumine teenistuses langenud või raskelt vigastada saanud Eesti kaitseväelaste laste toetamiseks. Tänasel heategevuslikul õhtusöögil Lennusadamas osales umbes 250 inimest, kes toetasid langenud ja vigastada saanud kaitseväelaste laste haridust ja huvitegevust.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena