Admiral Pitka luureretk toob tänavu kokku kuue riigi militaarsportlased
Kaitseliidu tänavusest Admiral Pitka luurevõistlusest tõotab tulla osalejate arvu poolest viimase aja suurim rahvusvaheline sõjalis-sportlik jõukatsumine, mis Eestis korraldatud on.
05.-09. augustini Lääne-Viru maakonnas aset leidvale patrullvõistlusele on end kirja pannud muljetavaldav arv võistkondi. Kuigi enamik neist esindab kohalikke jõustruktuure - Kaitseliitu, Kaitseväge ning Vanglateenistust, leiab võistlejate nimekirjast ka arvestataval hulgal väliskülalisi.
"Võistlusele on end registreerinud kokku kakskümmend kuus võistkonda, kellest üheksa on välismaalt," ütles võistluse koordinaator Urmas Reitelmann.
Väliskülalistest võtab patrullretkest osa 3 Taani, 2 Soome, 2 Ameerika, 1 Rootsi ja 1 Leedu võistkond. Lisaks on võistluse vastutegevusse kaasatud ka rühmasuurune Ameerika õhudessantväelaste üksus, kes koos sajakonna kohaliku kaitseliitlase ja kaitseväelasega üritab võistlejatel elu rajal kibedaks teha.
"Ameeriklaste huvi võistlusest osa võtta oli kohe algusest peale suur, mis väljendub ka selles, et peale vastutegevuse panevad Eestis baseeruvad õhudessantväelased patrullretkele välja ka ühe võistkonna," sõnas Reitelmann. "Lisaks on võistlusel esindatud ka Ameerika Rahvuskaart Marylandi osariigist ühe meeskonnaga," täiendas ta.
Admiral Pitka luurevõistluse avatseremoonia leiab aset teisipäeval, 5. augustil Rakveres Vabadussõja ausamba juures kell 13.00 ning võistkonnad lähevad rajale 6. augusti esimestel tundidel Läsnalt.
Võistlusele paneb punkti laupäeval, 9. augusti hommikul läbi Rakvere linna kulgev lõpujooks, millele järgneb pidulik rivistus ning autasustamine Rakvere linnuses algusega kell 14.00. Võistluse trass kulgeb läbi Kadrina, Vihula, Haljala, Kuusalu ja Sõmeru valla.
Pealtvaatajatel on võimalus võistlusest osa saada nii ava- kui lõputseremoonial. Võistlustingimustes saab võistlejaid tegutsemas näha reedel, 8. augustil avatud kontrollpunktis Rutja lennuväljal.
Admiral Pitka luurevõistlus on rahvusvaheline sõjalis-sportlik üritus, mis toimub igal aastal erinevas Eesti piirkonnas, et vähendada Eesti võistkondade koduväljaku eelist. Võistluse eesmärgiks on mõõta reaalsusele võimalikult lähedastes oludes osalejate väljaõppetaset, relvastust/varustust ning kindlasti ka moraali.
Kaitseliidu korraldatava militaarvõistluse ülem on Kaitseliidu ülem brigaadikindral Meelis Kiili, võistluste peakohtunik on Soome reservohvitser vanemleitnant Tomi Haimelin.
Võistluse peakorraldaja on Kaitseliit, ettevalmistusele ja läbiviimisele on kaasatud nii kaitsevägi, Erna selts, reservohvitseride kogu, laskurliit kui teised organisatsioonid. Kokku võtab võistlusest ja selle
korraldamisest osa üle kolmesaja inimese.