„Majanduse elavdamiseks on riigireform vältimatu,“ ütles Urmas Reinsalu Delfile. „Riigi pidamine peab olema jõukohane. Selleks on vaja vähendada bürokraatiat ja ametnike arvu.“

Reinsalu sõnul tuleb alustada ülevalt: „Selleks toetame riigikogu tegemist 71-liikmeliseks. Riigiametnike arvu vähendamine on reaalne, rakendatav ja positiivse mõjuga. Arvesse võttes väljarännet, on ametnike suhe töötajatesse pidevalt kasvanud,“ ütles Reinsalu.

„See ei ole lihtne ülesanne. Riigireformi põhimõtted peavad saama valijatelt otsese mandaadi. Selleks tuleb panna riigireform rahvahääletusele. Siis on see erakondadele vältimatuks juhiseks.“

Reinsalu erakonna- ja fraktsioonikaaslase Jaak Aaviksoo sõnul on maksumaksjatel praegu liiga raske koorem kanda.

„Riigi teenistuses töötab täna 140 000 inimest ehk enam kui iga viies Eesti tööinimene. Seda on liiga palju teiste, ka meist väiksemate riikidega võrreldes,“ ütles Aaviksoo.

„Neist 20 000 on tööl riigiettevõtetes - jääb 120 000 riigipalgalist töötajat, neist pooled riigi ja pooled omavalitsuste palgal.“

Ametnikke, st avaliku teenituse seaduse alusel töötajaid või teisikeeli bürokraate on Aaviksoo sõnul üksnes 30 000, neist 25 000 riigi ja 5 000 omavalitsuste teenistuses. Ametnike hulgas on ka politsei-, piirivalve- ja päästeametnikud ning kaitseväelased, kelle arvelt ei tohiks poliitiku arvates kokku hoida.

„Ka ametnike arvu saab ja tuleb vähendada, ent see pole peamine - vähendada tuleb eelkõige kogu nn riigipalgaliste hulka, keda on 120 000 ehk veerandi võrra rohkem kui meie eeskujuriikides.“

Aaviksoo sõnul on varem väljahõigatud idee igal aastal 1000 ametnikust loobuda üle pingutatud, ent 2000 riigipalgalist vähem oleks pigem liiga leebe eesmärk. „Me ei vaja 3377 riigi- ja omavalitsusasutust selleks, et Eestis oleks hea elada! Me ei vaja 120 000 riigipalgalist, et Eesti elu edeneks!“

Kuidas see lugu Sind tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena