Pressinõukogu mõistis Eesti Päevalehe Varro Vooglaiu sihtasutuse kaebuses õigeks
Pressinõukogu arutas SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) kaebust Eesti Päevalehes 4. märtsil ilmunud artikli peale ja otsustas, et leht ei ole rikkunud head ajakirjandustava.
Artikli „EKRE wunderkind Jaak Madison: taastame osaliselt surmanuhtluse, nõuame abordiks eriluba ja ehitame üles sõjatööstuse“ kõrvalloos „EKRE ABC: mida neist teame?“ on kirjas, et „Varro Vooglaid – on kiitnud EKRE riigikokku pääsemist. SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) toetas nende reklaamide trükkimist, kus soovitati vältida kooseluseaduse poolt hääletanud riigikogulasi.“.
SAPTK kaebas pressinõukogule, et artiklis on kirjas, et SAPTK toetas EKRE reklaamvoldikute trükkimist. Kaebaja kinnitusel on see vale, sest SAPTK ei ole toetanud mitte ühegi EKRE voldiku trükkimist. SAPTK levitas valimiste eel oma voldikuid, milles tõstis esile erinevate erakondade saadikuid selleks, et seista SAPTK-ile oluliste maailmavaateliste tõekspidamiste eest.
Eesti Päevaleht vastas Pressinõukogule, et 5. märtsi lehes ilmus loo täpsustus ja veebist võeti see lause maha. Leht selgitas, et erakondade rahastamise järelevalve komisjon ütles ajakirjanikule, et loeb siiski SAPTK-i voldikud poliitikutele tehtud annetuseks, sest neile tehti promo. See on lehe väitel põhjus, miks selline lause ilmus.
Pressinõukogu otsustas, et Eesti Päevaleht ei ole eksinud ajakirjanduseetika koodeksi vastu. Pressinõukogu hinnangul ei ole artiklis kirjas, et toetati EKRE poliitikute voldikute trükkimist, vaid viidatud reklaamidele, kus soovitati vältida kooseluseaduse poolt hääletanud riigikogulasi.
Pressinõukogu lähtus otsuse tegemisel ka sellest, et erakondade rahastamise järelevalve komisjon (ERJK) leidis, et SAPTK-i poolt mitmele kooseluseaduse vastu võidelnud poliitikule valimiste eel tehtud reklaamide puhul oli tegemist valimisreklaamide ja keelatud annetustega.