Uuringuekspert Aivar Voog: nii kehva hinnangut valitsuse tööle ei mäletagi
TNS Emori uuringuekspert Aivar Voog ütles tänaseid parteide reitingute tulemusi kommenteerides, et nii kehva hinnangut valitsusele tema ei mäleta.
Valitsuskoalitsiooni summaarne reiting on jäänud küll tegelikult samaks, kuid muutunud on parteide arv koalitsioonis. Ehk siis märtsis oli Reformierakonna ja sotside koalitsioon ning nüüd lisandus sinna ka IRL, kuid reiting jäi endiselt sisuliselt samaks ehk 44 protsendi peale.
"Kõik on ju tähele pannud seda suurt kriitikat, mida valitsus on saanud seoses valimislubaduste katete ettepanekutega tõsta kütuseaktsiisi ja majutusasutuste käibemaksu. Need on saanud väga suurt kriitikat ja erinevad huvigrupid on selle vastu ägedalt protestinud, aga ka rahva suur enamus ei ole sellega rahul. See mittetoetamise protsent on ligi 80 nende meetmete vastu," rääkis Voog täna ajakirjanikele.
Teiselt poolt näeb Voog valitsuse kehva reitingu taga ka koalitsiooni sisemist "rabedust". "Et ei ole tegemist, vähemalt väljapoole ei paista see välja väga püsiva kooslusena, et ka valitsuse seest on väga palju rahulolematust väljendatud ja see on mõjunud eelkõige Reformierakonna, kui peaministri partei positsioonile," ütles Voog.
Uuringuekspert lisas ka, et nii suurt kriitkatulva ja sellest tulenevat kehva toetus valitsusele ta ei mäleta.
Rääkides aga edasistest trendidest, arvas Voog, et suur osa tulevastel reitingutel saab olema valitsuskoalitsioonil ja selle püsimajäämisel.
Keskerakonna toetuse kohta ütles Voog, et selle taga on peamiselt stabiilse, eelkõige eakama ja venekeelse valijaskonna toetus, kuid Keskerakond on võitnud paar protsenti ka eestlastest valijate toetust. Samuti ütles Voog, et partei juhi Edgar Savisaare haigus. "Eks emotsionaalsed aspektid ikka loevad, aga need aspektid on tavaliselt lühiajalise mõjuga," ütles Voog ja lisas, et kritiseerivas positsioonis olles on keskpartei suutnud enda positsiooni säilitada.
Sotside toetuse säilimise taga nägi Voog pidevalt pildis olemist ning Vabaerakonda suurt tõusu põhjendas ekspert asjaoluga, et seal on palju nö juhuslikke valijaid, kes näevad parteis alternatiivi teistele.
EKRE-l on olemas stabiilne toetuskond ning seega ongi nad jäänud sisuliselt samale tasemel ning partei on leidnud siin maastikul oma kindla niši.
Uudisteagentuuri BNS tellitud TNS Emor uuringu järgi on Reformierakonna toetus kukkunud 19 protsendi peale, Keskerakonna toetus on 26 protsendiga suurim.
TNS Emori uuringu järgi toetas aprillis-mais Keskerakonda 26 protsenti vastanutest. Märkimisväärse tõusu on teinud Vabaerakond, kasvatades toetust 12 protsendilt aprilliks-maiks 18 protsendile. Reformierakonna toetus langes aga 19 protsendini.
Neljas oli 17 protsendiga Sotsiaaldemokraatlik Erakond.
Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) toetas aprillis-mais kaheksa protsenti küsitletutest ehk kahe protsendipunkti võrra vähem kui märtsis. Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna toetus oli aprillis-mais kaheksa protsenti ehk märtsiga võrreldes oli langus üks protsendipunkt.