FOTOD: Miinitõrjujad leidsid merepõhjast seitse vrakki, mille hulgas on ka allveelaev ja lennuk
Rahvusvahelise miinitõrjeoperatsiooni Open Spirit käigus on lisaks lõhekehadele leitud ka seitse vrakki, millest enamik asub Saaremaa ja Muhu saare ümbruses.
Mereväe teabeohitser leitnant Aivo Vahemets ütles Delfile, et leitud vrakkide päritolu ja täpne otstarve vajab veel põhjalikumat uurimist ja identifitseerimist.
"Esialgsete andmete põhjal leiti Saaremaa ja Muhu saare ümbrusest üks allveelaev, Teise maailmasõja aegne lennuk, kaubalaev, maabumisalus ja veel kaks vrakki, mille otstarve on alles tuvastamisel. Lisaks on Tallinna lahest leitud ühe purjelaeva vrakk."
Pärast operatsiooni lõppu edastab merevägi vrakileidude info meremuuseumile.
Tänahommikuse seisuga on Eesti mereväe juhitaval miinitõrjeoperatsiooni Open Spirit käigus leitud 55 meremiini ja seitse lõhkekeha, nende hulgas torpeedo, lennukipomm ja mürsk.
29. maini kestevast miinitõrjeoperatsioonist Open Spirit 2015 võtab osa 15 riiki, 18 laeva ja 7 tuukrimeeskonda. Tegemist on selle aasta suurima miinitõrjeoperatsiooniga Balti riikides, milles osaleb kokku üle 800 mereväelase.
Miinitõrjeoperatsioonist võtavad osa Ameerika Ühendriigid, Belgia, Eesti, Holland, Kanada, Leedu, Läti, Norra, Poola, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa, Soome, Taani ja Ühendkuningriigid.
Eesti merevägi osaleb miinitõrjeõppusel miinijahtijatega Admiral Cowan ja Sakala ning tuukri- ja toetuslaevaga Tasuja. Lisaks ligikaudu sajale Eesti mereväelasele osaleb miinitõrjeoperatsioonil ka kümmekond Tallinna maleva meredivisjoni kaitseliitlast, kes annavad oma panuse staabiohvitseridena operatsioonistaabis, laevaohvitseridena mereväe laevade ning läviohvitseridena liitlaste laevadel.
Eesti mereväe poolt juhitaval operatsioonil on kolm tegevuspiirkonda - Tallinna laht, Irbe väin ning Muhu ja Saaremaa rannik. Tallinna lahes ja Irbe väinas tegutsevad miinitõrjelaevade grupid, kelle ülesandeks on avastada ning kaardistada või teha kahjutuks nende tegevuspiirkonnast leitud lõhkekehad.
Muhu saarel Lõunaranna sadamas hakkab paiknema miinituukrite laager ja sealt viiakse läbi miinituukrite operatsioon Saaremaa ja Muhu saare rannikuvetes. Sellest võtavad osa seitsme riigi miinituukrite meeskonnad: Ameerika Ühendriigid, Eesti, Kanada, Rootsi, Saksamaa, Poola ja Läti. Operatsiooni toetab Eesti mereväe laevastiku tuukri- ja toetuslaev Tasuja.