Corriere della Sera küsis Putinilt kommentaari arvamuse kohta, et Venemaa tunneb, et Euroopa on ta reetnud ja hüljanud nagu armuke.

„Kõigepealt armukesest. Sellises suhtes naisega, tähendab, kui sa ei võta mingeid kohustusi, ei ole sul nõuda mingeid kohustusi oma partnerilt. Me ei ole kunagi Euroopat armukeseks pidanud. Ma räägin nüüd üsna tõsiselt. Me oleme alati pakkunud tõsist suhet. Aga nüüd on mul mulje, et Euroopa on püüdnud luua meiega materiaalseid suhteid ja puhtalt oma kasu silmas pidades,“ vastas Putin.


Putini sõnul on Venemaal pikka aega räägitud vajadusest luua ühine majandusruum Lissabonist Vladivostokini ja keegi pole selle vastu. „Mis aga juhtub praktikas? Näiteks Balti riigid on ühinenud Euroopa Liiduga. Hästi, pole probleemi. Aga täna öeldakse meile, et need riigid, mis on osa endise Nõukogude Liidu ja Venemaa energiasüsteemist, peavad ühinema Euroopa Liidu energiasüsteemiga. Me küsime: kas probleeme on energiaga varustamise või millegi muuga? Miks on see vajalik? Ei, ei ole probleeme, aga me oleme otsustanud, et nii on parem. Mida see meie jaoks praktikas tähendab? See tähendab, et me oleme sunnitud ehitama täiendavaid tootmisvõimsusi mõnedesse Venemaa lääneregioonidesse. Et elektriliinid läksid mõnedesse Venemaa regioonidesse läbi Balti riikide ja vastupidi ja kõik need lülitatakse nüüd ümber Euroopasse, peame me ehitama uued liinid oma maale, et tagada elektriga varustamine. See läheb meile maksma umbes 2-2,5 miljardit eurot,“ lausus Putin.

Putin ei mõista, milleks on see vajalik, kui kõik usuvad ühise majandusruumi loomisse Lissabonist Vladivostokini.

Putin eitas, et Venemaa räägib riiakal toonil ning ütles Otto von Bismarcki tsiteerides, et ei loe mitte arutelud, vaid potentsiaal.

„Mida näitab tegelik potentsiaal? USA sõjalised kulutused on suuremad kui kõigi maailma riikide omad kokku. NATO riikide ühised sõjalised kulutused on kümme korda – pange tähele, kümme korda - suuremad kui Vene Föderatsiooni omad,“ märkis Putin.

„Mõnikord küsitakse minult meie lennukite kohta, mis lendavad kuskil kaugel, Atlandi ookeani kohal. Patrullimisega strateegiliste lennukitega eraldatud piirkondades tegelesid külma sõja ajal ainult Nõukogude Liit ja Ühendriigid. 1990. aastate alguses peatasime meie, uus, tänapäevane Venemaa, need lennud, aga meie Ameerika sõbrad jätkasid lende meie piiridel. Miks? Mõned aastad tagasi jätkasime me neid lende. Ja teie tahate öelda, et meie oleme olnud agressiivsed? Ameerika allveelaevad on pidevas valmisolekus Norra ranniku lähistel, nad on varustatud rakettidega, mis võivad jõuda Moskvasse 17 minutiga. Aga meie demonteerisime kõik oma baasid Kuubal pikka aega tagasi, isegi mittestrateegilised. Ja teie nimetaksite meid agressiivseteks? Te ise olete maininud NATO laienemist itta. Mis meisse puutub, siis meie ei laiene kuskile; see on NATO infrastruktuur, sealhulgas sõjaline infrastruktuur, mis liigub meie piiride suunas. Kas see on meie agressiooni manifestatsioon?“ küsis Putin.

„Mis puutub mõnede riikide muresse Venemaa võimalike agressiivsete tegude pärast, siis arvan ma, et ainult hullumeelne isik ja unenäos võib ette kujutada, et Venemaa võiks äkki NATO-t rünnata. Ma arvan, et mõned riigid kasutavad lihtsalt ära inimeste hirmu Venemaa suhtes. Nad tahavad lihtsalt mängida rinderiikide rolli, kes peaksid saama täiendavat sõjalist, majanduslikku, finants- ja muud abi. Seetõttu on mõttetu seda ideed toetada; see on täiesti alusetu. Aga mõned võivad olla huvitatud selliste hirmude külvamisest. Ma võib ainult oletada,“ jätkas Putin. „Las ma ütlen teile midagi – Venemaad pole vaja karta. Maailm on nii drastiliselt muutunud, et inimesed, kellel on tervet mõistust, ei saa isegi kujutleda sellist suuremõõtmelist sõjalist konflikti tänapäeval. Meil on muustki mõelda, ma kinnitan teile.“

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena