22.06.2015, 15:11
Haigla annab jaanipäevaks tervisenõu: võta vastutus oma toiduvalikute üle
FOTO:
Ida-Tallinna Keskhaigla dietoloog Henri Ruul soovitab jaanipäeva puhul meeles pidada, et parim dieet on see, mida inimene suudab pikaajaliselt jälgida ning millel ei ole lõpptähtaega. See tähendab, et tervislik toitumine ei lõppe jaanipäeval. Sageli unustatakse, et tegelik edu põhineb meie igapäevastel harjumustel.
Tervislik jaanipäev sõltub eelkõige sellest, millised on sinu harjumused. Järgnevad soovitused on:
1) Alusta toidukorda tervisliku ampsuga. Teadlased on tõestanud, et toitu, millega söömist alustatakse, süüakse proportsionaalselt kõige rohkem. Seega võiks näiteks jaaniõhtu söömaaega alustada grill-liha koos köögiviljade või mõne värske salatiga. Selline kombinatsioon on toitainerikas ja täidab hästi kõhtu. Kui rämpstoidust ja magusast pääsu ei ole, siis jäta see kõige lõppu.
2) Söö rahulikult ja näri iga suutäis korralikult läbi. Uuringud on näidanud, et nendel, kes toitu rohkem mäluvad, on täiskõhu tunnet tekitavate hormoonide tase kõrgem. Sellega omakorda väheneb tarbitavate kalorite hulk. Seega ära lase ennast sellest häirida, kui teised tormavad toitu kugistades lõket süütama. Söö rahulikult ja naudi häid maitseid.
3) Ära jäta einet vahele. Juhuslik toidukorra vahelejätmine enne suuremat söömingut võib esmapilgul tunduda hea mõttena, kuna sellevõrra väheneb päevane toiduenergia hulk. Paraku mõjutab see aga nälja- ja stressihormoone, mis suurendavad märkimisväärselt hilisemaid söögikogused. Samuti avaldab see mõju hilisematele toiduvalikutele. See tähendab, et tihti premeeritakse ennast seejärel ebatervislikuma toiduga.
4) Võta vastutus oma toiduvalikute üle. Jaanipäeval on peolaud kaetud sageli kõige hea ja paremaga. Lookas laud paneb inimesed sageli ära unustama, et nemad ise otsustavad selle üle, mida ja kui palju midagi süüa. Planeeri ette oma toidukord. Mõtle läbi ja vali toit, mis on sinu eesmärgiga kooskõlas. See aitab ära hoida hilisemad süümepiinad, mida ebatervislik toit või jook põhjustada võib.
5) Lisaks tervislikule toidule, püsi aktiivne. Füüsiline aktiivsus parandab meeleolu, une kvaliteeti ja vähendab stressi. See on ju see, mida suvelt, jaanipäevalt ja puhkuselt kõige rohkem ootad. Õnneks pakub jaanipäev laua taga istumise asemel mitmeid võimalusi füüsiliseks tegevuseks. Aiatööd, köievedu naabritega ja tantsimine on selleks ühed võimalused paljudest.
Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet soovitab krooniliste tervisehädadega inimestel üle vaadata oma ravimivarud ja kodune esmaabiapteek.
Tallinna tervishoiuasutused töötavad teisipäeval-kolmapäeval tavalisel pühadeaegsel režiimil, hambaravi on kättesaadav kõigil päevadel.
SA Tallinna Hambapolikliinik töötab täna, 22. juunil kell 8-18 ja osutatakse kõiki hambaarsti teenuseid, vahendab Raepress.
23. ja 24. juunil töötab hambapolikliinik kell 9 – 16; osutatakse esmaabi ja tööl on hambakirurg, töötab röntgenkabinet. 25. juunil on korraline tööpäev kell 8 -20.
Vältimatut arstiabi antakse Lääne-Tallinna Keskhaigla (Paldiski mnt 68) ja Ida-Tallinna Keskhaigla (Ravi 18) erakorralise meditsiini osakondades kõigile abivajajatele ööpäevaringselt, ka Tallinna Lastehaiglas (Tervise 28) saab vältimatut abi haigla vastuvõtuosakonnas 24 tunni jooksul.
Suuremates kaubanduskeskustes töötavad apteegid vastavalt oma töögraafikule, valveapteegid Tõnismägi 5 ja Vikerlase 19 töötavad ööpäevaringselt.