Kui suurest alkoholikogusest võib saavutada 2,2-promillise joobe?
Tervishoiuekspert Peeter Mardna sõnul peab 80 kilogrammi kaaluv mees 2,2-promillise joobe tekkimiseks ära jooma 200 grammi viina või 5-6 õlut.
Kaks aastat tagasi, pärast traagilist nelja hukkunuga liiklusõnnetust Haapsalu lähistel, ütles tervishoiuekspert Peeter Mardna, et 2,2-promilline joove on võimalik saavutada kanget alkoholi juues ka poole tunniga.
"Kui noormees viina korraga ära jõi, siis võis ta 2,2-promillise joobe saavutada ka väga lühikese aja jooksul. Üks tavaline pooleliitrine õlu ei tõsta aga joovet rohkem kui 0,5-promilli peale ning tunniga 5-6 õlut ära juua pole aga väga usutav," ütles toona Mardna Delfile.
Tartumaal Rannu vallas juhtus nädal aega tagasi traagiline liiklusõnnetus, milles hukkus neli noort inimest. Autot juhtinud 23-aastasel Randyl tuvastati joove 2,21 milligrammi ühe grammi vere kohta. Auto sõidukiiruseks oli enam kui 100 kilomeetrit tunnis. Lisaks polnud Randy kinnitanud turvavööd ning tal puudus juhtimisõigus.
2013. aasta novembrikuus juhtus Ääsmäe-Haapsalu-Rohuküla maanteel Herjava küla lähistel üliränk liiklusõnnetus, kui veokiga kokku põrganud sõiduautos sai surma neli kohalikku noormeest. Autos olnud 15-aastane tüdruk sai üliraskelt vigastada ning on haiglas. Õnnetuse hetkel oli roolis Madis Kruusma, kellel õnnetuse hetkel oli 2,2-promilline alkoholijoove.
Alkoholijoobes mootorsõiduki juhtimise EL regulatsioon
Euroopa Liidu regulatsiooni järgi liigitub 2,2-promilline joove keskmiseks joobeks. Raske joobe saavutamiseks on aga vaja vaid 0,3 promilli suuremat joovet (üle 2,5 promilli)
Joobeseisundi tuvastamise ja joobeastme määramise ning joobeastme määramiseotsuse vaidlustamise korra § 19 sätestab alkoholijoobe raskusastme määramise:
1) alkoholi tarvitamise tunnused – alkoholisisaldus väljahingatavas õhus 0,10 kuni 0,24 mg / l kohta või 0,20 kuni 0,49 promilli veres;
2) kerge alkoholijoove – alkoholisisaldus väljahingatavas õhus 0,1 kuni 0,75 mg/ l kohta või 0,20 kuni 1,50 promilli veres ja kehaliste või psüühiliste funktsioonide ja reaktsioonide häirumine või muutumine on sedastatav;
3) keskmine alkoholijoove – alkoholisisaldus väljahingatavas õhus 0,76 kuni 1,25 mg/l kohta või 1,51 kuni 2,5 promilli veres;
4) raske alkoholijoove – alkoholisisaldus väljahingatavas õhus rohkem kui 1,25 mg/l kohta või rohkem kui 2,5 promilli veres.
4. augusti õhtul kell 20.52 sai häirekeskus teate, et Rannu vallas Vehendi külas Vallapalu-Rannaküla tee 2,5. kilomeetril on toimunud üliraske liiklusõnnetus. Esialgsetel andmetel liikus sõiduauto Audi A6 Vehendist Rannu suunas, kuid sõiduki juht kaotas lauges kurvis juhitavuse ning sõitis vastu puud. Õnnetuse hetkel viibis sõidukis neli inimest, kaks tagaistmel istunud 15-aastast tüdrukut ning kaks 23-aastast meest, kes kõik hukkusid sündmuskohal, teatas Lõuna prefektuuri pressiesindaja.