Eston Kohveri vastu vahetatud riigireetur Aleksei Dressen ütles enne Venemaale suundumist intervjuudes, et ta oli väga närvis. Kas see võis tähendada, et katseid teda Kohveri vastu vahetada tehti varemgi?

„Väga raske öelda, mitmes katse see konkreetselt oli, aga protsess Eston Kohveri vabastamiseks algas 5. septembril 2014, kohe pärast tema kinnipidamist,“ rääkis stuudios siseministeeriumi sisejulgeolekupoliitika asekantsler Erkki Koort, kes meenutas, et ajakirjanduses kirjutati juba jaanuaris, et kui Dressen viidi Tartu vanglast ära, olevat ta lehvitanud ja hüüdnud, et teda viiakse väljavahetamisele. „Selge see, et ta oli juba kolm aastat istunud oma 16 aasta pikkusest vanglakaristusest, tal närv ilmselt pidas vähem vastu.“

Spekuleeritud on selle üle, kas Eston Kohver võeti kinni selleks, et Dressen kätte saada, kuid Koort seda ei usu. „Dressen ei olnud ohvitser, ta oli agent Vene eriteenistuse jaoks,“ selgitas Koort, kelle hinnangul pole Dressenil Venemaa jaoks enam mingit erilist väärtust. Küll aga kasutatakse Dresseni vabastamist propagandana, väites, et Venemaa omasid hätta ei jäta. Koort sõnas ka, et vahetuskaup ei olnud tegelikult sugugi võrdne. „Üks Kohver on sada korda rohkem väärt kui üks Dressen.“

Eesti Päevalehe välistoimetuse juht Raimo Poom ütles, et vahetuse taga on Venemaa viimase kuu aja ääretult suur püüd saada välja Ukrainas endale tekitatud plindrist. Kohveri ja Dresseni vahetus toimus vahetult enne Vladimir Putini ja Barack Obama kohtumist New Yorgis. Putin on viimasel ajal püüdnud näidata, et ta on konstruktiivsem ja tahaks koostööd teha näiteks Süürias. „Venemaa poolt on täna käimas väga kiired, igale poole suunatud sammud, et võtta maha rahvusvahelist survet, ja Kohver oli selge kaasus rahvusvahelisest survest,“ nentis Poom.

Kas Eston Kohver saab jätkata tööd kaitsepolitseiametis, kuigi tema nägu on nii Eestis kui ka Venemaal tuttav? „Ma arvan, et Estoni tulevik saab olema särav,“ lausus Koort, kelle kinnitusel on Kohver väga hea töötaja ja väga hea kolleeg. „Ma olen täiesti veendunud, et talle on rakendus kaitsepolitseiametis ja tegu on inimesega, kes teab ka teise poole töömeetoditest täna võib-olla rohkem, kui nii mõnedki ka pikalt selles valdkonnas töötanud inimesed.“

Aleksei Dressen on Eesti kodanik, kuid ta on kodakondsuse saanud naturalisatsiooni korras, mille võib valitsus oma otsusega ka ära võtta. Samas pole Dressenil kehtivat passi ega ID-kaarti, nii et reisimine Eestisse oleks tal väga keeruline kui mitte võimatu.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena