Kaitseministeerium: Suurbritannia ja Saksamaa on juba lubanud uuel aastal siia jalaväeüksuse tuua
„Olen rääkinud ameeriklaste, inglaste, sakslastega, rääkimata NATO struktuuridest. Olen isiklikult kohtunud NATO-s peale peasekretäri ka SACEUR-iga (liitlasvägede ülemjuhataja Euroopas – toim) nende teemade edendamiseks ja julgen öelda, et järgmisel aastal suureneb liitlaste kohalolek väga suure tõenäosusega. Me pingutame selle nimel,“ sõnas Rõivas.
Kaitseministeeriumi pressiesindaja Andres Sang ütles Delfile, et liitlaste kohaloleku suurenemine uuel aastal on üsna kindel, kuna juba suvel ja sügisel oli juttu sellest, et nii britid kui ka sakslased on lubanud tuua siia jalaväeüksuse. Lisaks toimub järgmisel aastal Eestis väga suur õppus Saber Strike, kuhu tuleb 3500 liitlast. „Ma arvan, et ta pidaski silmas viimaseid asju,“ märkis Sang.
Rõivase sõnadest võis jääda mulje, et veenmistöö liitlaste kohalolu suurendamiseks alles käib, mida Sang selgitas sellega, et omajagu tööd on veel ees. Suurbritannia pole Sanga sõnul veel lukku pannud, kui palju jalaväelasi, kuhu ja millal täpselt tuleb, Saksamaa on välja öelnud mundrikandjate hulga. „Ma arvan, et [Rõivas] mõtles selle all seda, et poliitiline lubadus on antud nii Saksamaa kui Suurbritannia poolt, aga küsimus on tehnilises teostamises – kuna, kes tuleb, kui palju, kuhu, täpselt mida tegema,“ ütles Sang, kelle sõnul näevad sõjaväed selleks omavahel vaeva.
„Mis loomulikult ei tähenda, et me ei räägi liitlastega läbi ja pidevalt ei kutsuks, arutaks veel kellegagi, kas te ei tahaks panustada lühemaks või pikemaks ajaks – seda kahtlemata. Aga kui räägime lubadustest, nagu on andnud Suurbritannia ja Saksamaa, siis on pigem tehnilised läbirääkimised,“ lisas Sang.