Üks neist on Oliver Kulpsoo.

„Ta on alati see mees, kes esietenduse peol vaikselt muusika käima paneb ja kui vaja, inimesed ära lepitab,“ iseloomustab valgusmeister Oliver Kulpsood üks endine kolleeg. Kuni eelmise aastani seondus Kulpsoo nimi peamiselt Von Krahli teatriga, kes oli ka tema esitaja teatripreemia kandidaadiks. Praegu töötab ta poole kohaga Sõltumatu Tantsu Lava valguskunstnikuna.

„Püüan ise teha ära nii palju kui võimalik ja samas ka võtan vastu enamuse soovitustest ja ideedest, mis teistel tuleb,“ räägib Kulpsoo. „Ei saa ainult lavastajaga piirduda, on ka kunstnik ja kõik muud inimesed, kes projektiga seotud. Mõned näitlejad vaatavad tükki valgustaja pilguga, soovitavad mingeid toone, värve.“ Ta lisab, et valgustajate tööpõhimõtted on erinevad. „Mõni ei tahagi olla enamat kui lavastaja abiline. Teine jällegi ei liiguta üldse valgusteid. Mõtleb välja ja delegeerib, ise vaatab saalist.“

Otsuse 2000. aastal Viljandi kultuuriakadeemiasse valgust õppima minna langetas Kulpsoo üsna juhuslikult. „Sõbral õppis vend näitlejaks ja tema teadis, mis katsetele läheb. Mina ei teadnud valguskujundusest midagi, aga läksin kaasa. Üks sõber läks veel levimuusikasse proovima. Mina olin ainuke, kes sisse sai.“ Sellised lood kinnitavad Kulpsoo sõnul, et juhtub see, mis juhtuma peab. „Sain sisse ka meditsiinikooli õenduse erialale. Lõplikku valikut valguse ja õenduse vahel aitas teha vend, kes ütles, et mine ikka Viljandisse. Tagantjärele mõeldes ei olnudki see minu poolt nii väga kaalutletud otsus.“

Millest valgustaja oma tööd uue tükiga alustab? „Ma püüan tervikpilti ette saada. Kõigepealt terve lavastus, algusest lõpuni – milleks see kõik? Siis saan hakata stseenidega tegelema. Vaatustega töötan eraldi. Aga kõik käib selle tervikmõtte taustal. Kui püüan kohe alguses esimese stseeniga tegeleda, siis ei pruugi see hiljem kuidagi tervikpilti sobituda. Ka stseenisiseselt vaatan kogupilti. Olen rahul, kui mingil hetkel tuleb tõdemine, kuidas asja lahendada ja ma teen selle ära. Mulle meeldib üksi saalis olla ja ideedel tekkida ja areneda lasta.“

Loe homsest Eesti Päevalehest edasi Kaarel Kressa portreed Oliver Kulpsoost ning teistest lavatagustest loovtöötajatest, kes on nomineeritud Eesti teatriauhindadele. Sõna saavad NO99 peahelimeister Raido Linkmann, Draamateatri vanemlavameister Villu Jõgi, kostüümikunstnik Jaanus Vahtra, videokunstnik Emer Värk ja teised.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena