Satiirik kriminaaluurimise all: vaata sakslaste reaktsioone Merkeli kapituleerumisele Erdoğani ees
Reedel teatas Angela Merkel, et nõustus taotlusega algatada Türgi presidenti solvanud koomiku Jan Böhmermanni vastu kriminaaljuurdlus. Otsus tõi kriitikat nii meediast kui valitsuse ministritelt, konservatiivid püüdsid Merkelit kaitsta.
„See on vale otsus. Satiiriku vastu „majesteedisolvamise“ pärast juurdluse alustamine ei sobi moodsasse demokraatiasse.“
Välisminister Frank-Walter Steinmeier (SPD) tegi reedel koos justiitsministriga ühisavalduse, märkides, et tegu oli raske otsusega. Kuid: „Nõusolekut kriminaalmenetluse alustamiseks ei oleks pidanud andma. Sõna- ja kunstivabadus kuuluvad meie põhiseadusega kaitstud väärtuste hulka.“
Samas astus kantsleri kaitseks välja siseminister Thomas de Maizière (CDU): „Kriminaalvastutuse üle otsustatakse selleks sobivas asutuses. Selleks asutuseks ei ole föderaalvalitsus, vaid sõltumatu kohus.“
Saksa rahvusringhäälingu pressiteade:
„Konsulteerisime advokaadibürooga, kelle kinnitusel oli niinimetatud laimuluuletuse vaidlusalune lause seadusega lubatud. Seega ei toimunud kriminaalrikkumist. Satiirivabadus on põhiseadusega kaitstud, sõltumata sellest, kas kasutatud stiilivõtted lähevad isiklike või üldiste maitse-eelistustega kokku.“
Ka peavoolumeedias kõlas erinevaid seisukohti.
Torsten Krauel, päevalehe Die Welt kolumnist:
„On arusaamatu, millistel kaalutlustel Merkel oma juriidiliselt, poliitiliselt ja moraalselt kaheldava otsuse langetas. Küsimus ei puuduta ainult Recep Tayyip Erdoğani, vaid ehk isegi rohkem teisi poliitikuid nagu Süddeutsche Zeitungi kohta valesid levitanud Vladimir Putin. Merkelit ennast on korduvalt välismeedias solvatud ja laimatud, kuid ta pole sellest kunagi välja teinud. Oma kõnedes on ta alati nimetanud vabadust kõige kõrgemaks väärtuseks. Reedel nägime aga kantslerit täiesti muutununa. Kui Böhmermann õigeks mõistetakse, on kantsler ikka Erdoğaniga tülis. Kui ta süüdi mõistetakse, loob see pretsedendi ja muudab Saksamaa väljapressijate ees haavatavaks.“
"Merkel langetas otsuse vaatamata koalitsioonikaaslaste vastuseisule. Aga autokraatia ees kummardumises ei saa teda süüdistada - asja arutavad edasi vastavalt seadustele Saksamaa prokuratuur ja kohus."
Berthold Kohler, päevalehe Frankfurter Allgemeine Zeitung väljaandja:
„Erinevalt Venemaast või Türgist ei pea sakslased seaduse ega õiguskaitseorganite ees hirmu tundma. Kohus otsustab, kumb kaalub teise üles – kas sõna- ja kunstivabadus või õigus isiklikule väärikusele. Sõltumatu kohus on poliitikutest märksa sobivam Böhmermanni saatuse üle otsustama. Merkel tegi vea juhtunut kommenteerides, ent talitas õigesti, kui andis selle uurimiseks prokuratuurile.“
Oma tervitused saadab Saksamaale ka Prantsuse väljaanne Charlie Hebdo.