Trumpi ja Venemaa sõprus: avalikest kõnedest varjatud ärihuvideni
Viimastel päevadel on USA meedia tähelepanu fookusse tõusnud Donald Trumpi ja Venemaa ühishuvid. Delfi loetleb lühidalt põhjused, miks vabariiklaste presidendikandidaati Venemaale lähedaseks peetakse.
1. Vene häkkerid ründavad Trumpi vastasleeri.
2. Venemaa kiidab Trumpi.
3. Trump toetab Venemaa välispoliitikat.
Kõige enam kahinat on tekitanud juulikuine intervjuu, milles ta vihjas, et Balti riike tuleks kaitsta vaid juhul, kui nad täidavad oma kohustused USA ees. Tähendusrikkam on 18.-21. juulil toimunud vabariiklaste kongressil vastuvõetud valimisplatvorm, millest eemaldati Trumpi toetajate survel lõik Ukrainale relvastuse andmise kohta. Trump on ise öelnud, et kuigi ta Putinit isiklikult ei toeta, on Venemaa president olnud tugev juht: "Palju tugevam kui meie oma."
4. Trumpil on Venemaaga seotud ärihuvid.
Ettevõtja poeg Donald Trump juunior ütles 2008. aastal kinnisvarateemalisel konverentsil peetud kõnes, et vene investorid on Trumpi ärides „ebaproportsioniaalselt“ kõrgelt esindatud. „Venemaalt voolab meile palju raha sisse,“ ütles Trump juunior.
2013. aastal, kui Miss Universumi kaubamärk veel Trumpile kuulus, tõi ta ürituse üle Moskvasse. „Vene turg tunneb minu vastu külgetõmmet,“ ütles Trump sel puhul antud intervjuus väljaandele Real Estate Weekly. „Mul on paljude venelastega suurepärane läbisaamine ja peaaegu kõik oligarhid olid minuga samas toas.“
5. Trumpi nõunikud on Venemaale väga lähedased.
Juuli alguses käis Moskvas esinemas Trumpi välispoliitiline nõunik Carter Page, kes rääkis muu hulgas, et USA suhtumine Venemaasse on lugupidamatu, USA pole päriselt demokraatlik riik ja Venemaa huvidega tuleb rohkem arvestada. Varem on Page süüdistanud Ukraina kriisi puhkemises USA valitsust. 2000.-tel osales investeerimispankurist Page konsultandina Gazpromi nafta- ja gaasiprojektides, hiljem on ta abistanud Vene investoreid Iraaki ja Hiina investoreid Vene energiatööstusse investeerimisel. Page´ile kuulub ka Gazpromi aktsiaid, seega on tema seos Vene riikliku energiafirmaga täiesti otsene.
Teine tähelepanuväärne tegelane on Trumpi kampaania juht Paul Manafort, kes töötas aastatel 2004-10 Ukraina presidendi Viktor Janukovõtši kampaanianõunikuna. Anonüümsuse katte all USA ajalehtedega kõnelenud vabariiklaste sõnul oli just Manafort see, kes hoolitses, et vabariikliku partei valimisplatvorm ei tuleks Ukraina suhtes liiga sõbralik.