USA kongressi juhtivad vabariiklased toetavad Vene häkkimise uurimist
Kaks tähtsaimat vabariiklast USA kongressis teatasid esmaspäeval, et toetavad võimalike USA presidendivalimiste mõjutamiseks mõeldud Vene küberrünnakute uurimist, tekitades nii kohe potentsiaalse vastasseisu presidendiks valitud Donald Trumpiga tema esimestest ametis oleku päevadest alates.
„Igasugune meie küberjulgeolekumeetmetest üleastumine on häiriv ja ma mõistan karmilt hukka igasugused sellised katsed,“ ütles Kentucky vabariiklasest senaator ja enamuse liider Mitch McConnell New York Timesi vahendusel ning lisas: „Venelased ei ole meie sõbrad.“
McConnelli toetus Moskva väidetava Trumpi poolel valimistesse sekkumise uurimisele võib tähendada hõõrumist kongressi kontrollivate Venemaaga suhtlemisel karmi liini pooldavate vabariiklaste ning Trumpi vahel, kes on luureagentuuride väiteid naeruvääristanud.
McConnell võttis sõna ka Trumpi väite kohta, et USA luure keskagentuuri (CIA) ei saa usaldada ekslike andmete tõttu enne Iraagi sõda.
„Lubage mul öelda, et mul on luurekogukonna vastu ülim usaldus,“ ütles McConnell, „ja eriti luure keskagentuuri vastu. CIA on täis isetuid patrioote, kellest paljud riskivad anonüümselt oma eluga Ameerika rahva heaks.“
Esindajatekoja tippvabariiklane, spiiker Paul Ryan teatas, et toetab esindajatekoja luurekomitee esimehe Devin Nunese juhitud juurdlust. „Nagu ma olen varem öelnud, on igasugune väline sekkumine meie valimistesse täielikult vastuvõetamatu. Ja igasugune Venemaa sekkumine on eriti problemaatiline, sest president Putini võimu all on Venemaa olnud agressor, kes õõnestab pidevalt Ameerika huve.“
Kongressi vabariiklased tegid oma toetuse juurdlusele teatavaks pärast seda, kui Trump suure osa nädalavahetusest CIA hinnanguid maha tegi.
Kriitikud nii vabariiklaste kui ka demokraatide ridadest peavad küsitavaks ka ExxonMobili juhi Rex Tillersoni arvatavat välisministriks nimetamist, eriti tema pikaajaliste ärisidemete tõttu Venemaaga ja lähedaste suhete tõttu president Vladimir Putiniga, keda Tillerson on tundnud kaks aastakümmet.
Vabariiklasest senaatorid Lindsey Graham ja Marco Rubio on väljendanud muret küberrünnakute pärast nagu ka arvukalt demokraate. Rubio läks aga esmaspäeval sammu kaugemale ja kirjutas Twitteris ilmselt Tillersonile viidates: „“Vladimiri sõber“ olemine ei ole omadus, mida ma riigisekretärilt loodan.“
McConnell ütles, et senati juurdlust hakkab juhtima luurekomitee esimees, Põhja-Carolina vabariiklane Richard M. Burr. Relvateenistuste komitee esimees, Arizona vabariiklane John McCain lisab alamkomitee, mis hakkab uurima küberrünnakuid ja juhtima hakkab seda Graham.
„Esimene asi, mille me tahame kindlaks teha, on: „Kas venelased häkivad meie poliitilist süsteemi?““ ütles Graham esmaspäeval antud intervjuus. „Seejärel töötatakse sealt edasi. Ma olen suurel määral kindel, et seda tegi Venemaa.“
McCain teatas esmaspäeval, et Vene luureteenistuste häkkimises ei ole mingit kahtlust. Ta nimetas demokraatide rahvuskomitee häkkimist „sõjapidamise järgmiseks vormiks“.