Reformierakonna fraktsiooni esimees Kristen Michal ütles, et riigikogu opositsioon ootab Vabariigi Presidendilt kiirustades vastu võetud maksutõusude kobarseadusele kriitilist hinnangut.

„Oleme mitu nädalat ning ka ööistungiga juhtinud avalikkuse tähelepanu lihtsale sõnumile — tehakse valet asja ja valel viisil. Me ei saa sisuliselt toetada maksutõusu, ühisdeklaratsioonide keelustamist, gaasiaktsiisi järsku tõusu ning astmelist tulumaksu. Vabariigi Presidendil ning tema järel õiguskantsleril on ametist tulenev kohustus õigusloomes kriitiliselt hinnata seaduse vastuvõtmise viisi. Kui riigikogu liikmetel polnud võimalust maksutõusu materjalidega piisavalt tutvuda, siis kuidas saame eeldada, et see on piisav maksumaksjale või ettevõtjale? Viis, kuidas kiirustades käituti, väärib kriitikat. Eeldame, et president on hea õigusloome esimene valvur ja saadab praagi riigikokku tagasi, seadust välja kuulutamata,“ rõhutas Michal.

„Kvaliteetsete seaduste mõõdupuuks on vastavus hea õigusloome tavale — kui põhjalikult on tehtud mõjude analüüs, kui läbipaistev on olnud menetlus ja mil määral on arvestatud huvigruppide arvamusega. Seetõttu kirjutan Teile riigikogu poolt vastu võetud eelnõu 302 SE puhul aset leidnud menetlusnormide, õiguspärase ootuse printsiibi ja maksukorralduse seaduse rikkumisest,“ märkis riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Remo Holsmer täna Vabariigi Presidendile saadetud pöördumises.

„Õigusriigis ei ole kohta praktikale, kus seadusemuudatuste paketeerimine vabandaks ja õigustaks mõnede isikute õiguste või üldiste õigusväärtuste kaitsest loobumist. Samuti ei ole selleks teadlikult konstrueeritud surve, et muudatused on seotud riigieelarve vastuvõtmisega,“ leiab Holsmer.

Rahanduskomisjoni aseesimees viitab kirjas, et presidendil on viiel põhjusel alust jätta seadus välja kuulutamata:
• vastuolu maksukorralduse seaduses oleva kuue kuu reegli ja õiguspärase ootusega,
• õiguskantsleri tauniv arvamus nn kobarseadustele,
• huvigruppide kaasamata jätmine,
• maksumuudatuste arutamise ajagraafik riigikogus,
• vastuolu riigikogu kodukorraga ja seaduseelnõude menetlemise hea praktikaga.

„Ma ei vaidlusta valitsuskoalitsiooni soovi teha oma poliitilised eesmärgid seaduseks, kuid see ei saa olla õigustuseks seaduste täitmata jätmisele ja parlamentaarse arutelu oluliseks moonutamiseks. Ka ühiskonnas tervikuna ei ole olnud piisavalt aega argumenteeritud debatiks. Sellise praktika vastuolule õigusriigi põhimõtetega on varasemalt tähelepanu juhtinud Vabariigi President. Tulenevalt eeltoodust, pöördun Teie poole palvega mitte kuulutada välja tulumaksuseaduse ja sotsiaalmaksuseaduse muutmise seadust (302 SE),“ ütles Holsmer kirjas presidendile.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena