Kui astun komisjoni juurde ja ütlen, et soovin valida, siis vaadatakse mind kohe skeptiliste pilkudega – see mees küll siitkandist pole.
„Igaüks on siin tuttav. Keda ei tunne, see saab tuttavaks,” räägib pikalt vallavanema ametis olnud komisjoni liige Evi Kukk.
Värvilises jopes mees viskab nalja: „Mis siin toimub?”
„Mis nüüd tegema peab, kelle poolt hääletama? Ma metsas elanud, ei tea!”
Komisjoni liige selgitab, et vene ajal oli hääletamine, aga nüüd on valimine.
Tegelikult teab Jüri küll, kelle poolt valida. „Ei neela see Saarde vald meid sugugi, eriti kui mina oma hääle kirja panen ja oma mehe esindama saadan.”
Allkirja võtab Jürilt Vaike Nõmmiste. Naine oli esimest korda valimiskomisjoni liige 1951. aastal, kui kohalikus koolis 21-aastaselt õpetajatööd alustas. Õpetajakarjäär oli pikk, kuid kestis vähem, kui amet valimiskomisjonis. Osalenud on Vaike kõigil valimistel, välja arvatud kahel korral, kui ta ise kandideeris. Valimist tuleb harvem ette kui sünnipäeva, ütleb Vaike, ja võtab valimasaabujaid suure rõõmuga vastu. Valmistevabal ajal teeb naine rahvatantsu ja näitleb kohalikus teatris.
„Vanasti polnud allkirja vaja võtta. Andsid inimesele sedeli nimega ja tema siis kas pani lihtsalt kasti või tõmbas nime maha,” räägib Vaike.
Valdade liitumisel peavad kuuest valla töötajast uue ameti leidma kolm, aga pole viga – ongi pensionieas. Kohalikud räägivad, et vald sai üksi ka hästi hakkama. Nüüd võib ühise pere tunne kaduda.
Kõik majad on renoveeritud, kohe avatakse uus hooldekodu ning kool ja lasteaed on heas korras. Üleujutus hakkab taanduma ning vili sai enne suuri üleujutusi võetud.
Eakad ning ning neli põlvkonda naisi
Valimiskasti tellis koju seitse inimest. Seda võimalust kasutas ka valla vanim elanik.
„Pole läbi rääkinud, kes kelle poolt valib,” teatavad nad rõõmsalt. Kadri räägib, et liitumisest pole lugu – temal on niigi elu Kilingi-Nõmmega seotud.
Raido ütleb, et koolis on valimistest palju juttu olnud ning kõik tema klassikaaslased Pärnu Ühisgümnaasiumist on kas valiku juba ära teinud või teevad seda täna.
Kokku on Surjust 785 hääleõigusega valijat, kellest pealelõunaks kohal käinud alla saja. Eelhääletusega koos on antud 327 häält.