„Kui noor saab oma esimesele häälele templi peale, siis ikka plaksutame,” teatab komisjoni liige Anu.
„Alguses tõime koduaiast lilli, aga poistele need ei meeldinud,” lisab Silvia. Mõnel olnud lillega lausa häbi majast välja minna ja õied poetati ukse kõrvale.
Kõik esmavalijad saavad nüüd hoopis šokolaadi, sajagrammise, mitte mingi sussimedaljoni. „Päkapikud tulevad hiljem,” teatab Anu. „Šokolaad peab korralik olema.”
Piirilinnas on palju elamisloaga muu kodakondsusega rahvast ja nemadki käivad valimas. Jaoskonda siseneb Arne Riekstinš, kelles nii lätlast kui eestlast, kuid dokument Eesti oma.
Mõisakülas on piiriülest pereloomist palju. Arne on üldse rahvusvahelise haardega – suus kaheksa keelt ning elanud ja õppinud nii soojematel kui külmematel maadel.
Nüüd on elu ta tagasi Mõisakülla toonud, kus ta on pereisa ja laia haardega ettevõtja – valdkonnad finantskonsultatsioon, import, tõlketöö ja projekteerimine.
Jaoskonnas on komisjoniliikmete rollis Anu Laarmann, Merike Andruško ja Silvia Kuusk. Kaks naist on veel – nemad sõidavad parasjagu läbi 13 inimest, kes valimiskasti koju on tellinud.
„Jüri Patune, kes see veel selline on?” kostab valimiskabiini kardina tagant. „Ettevõtja vist,” vastatakse komisjonilaua tagant. „Ja veel üks naljaka nimega, näe kolmas ka,” hüütakse kabiinikardina varjust. Linn on piisavalt väike, kõigi tulijatega võib vabalt paar kuni paarkümmend sõna juttu puhuda.