Lasnamäe korterid - odavad, kallid ja kummalised
Lasnamäe soodsamate korterite hinnad jäävad alla 30 000 euro. Odavaim korter maksab umbes 26 000–28 000 ja on seega pea poole võrra kallim kui Tallinna kõige soodsama hinnaga elupind Nafta tänaval. Lähemalt vaadates pole need Sikupilli või Pallasti tänava toakesed odavad ühti: ruutmeetreid on vähe, tihti vajab kogu kupatus kapitaalremonti. Samas ruutmeetrihinnaga 1400–1500 eurot võime vaadata juba uusarendusi, näiteks B-energiaklassi maja Mahtra tänaval.
Odavamad korterid on nagu teisteski linnaosades endiste ühiselamute erastatud pindadel. Harilikult on selline paik mõnes 1960. aastail valminud ühiselamus. Heal juhul on maja soojustatud, halval mitte, aga hinda ei tundu see mõjutavat – ka korrastatud ehitise energiamärgis ei kasva kõrgemaks kui „E”. Toake ise võib olla ainult 11 ruutmeetrit suur, kuid mahutada siiski duši, WC ja kööginurga. Tudengile sobib küll. Paljud eelistavad üürimise asemel osta ja õigesti teevad, kuumakse on sama.
Sügavamalt õngitsedes võib ette jääda hoopis korralikum, paksude tellisseintega elamu. Valge tänava algusse ehitati 1950. aastail kummalisi koridorsüsteemis maju, põhiliselt ametipindadeks. See tähendas, et korter kuulus asutusele ja töötajal tuli elupind töökohta vahetades tagastada.
Praeguseks on ühte Valge tänava hoonesse kolinud veeteede amet. See maja on renoveeritud. Teised elamud paistavad endiselt räämas, ent välismulje võib petta. Ühetoalise stuudio 16 ruutmeetrit mahutavad nii WC kui ka pesuruumi, lisaks vinge köögimööbli ja roosikirjadega frontooni välisukse kohal. Tapeedid on kallid ja sanitaartehnika viimase peal. KUMU ja presidendiloss jäävad kiviga visata.
Hiljuti müüdi Asunduse tänava hruštšovkas uudselt maitsekalt disainitud korter, mille toa ja koridori vahelisest seinast oli omanik kujundanud efektse hiiglasuure N-tähe kujulise kaare. Andekas uuendus kergitas hinda üle 1700 euro ruutmeetrilt, mis Lasnamäe keskmisest kõvasti kõrgem.
Otse Lasnamäe veerul kerkib kolm eelmise põlvkonna tornmaja. Kõrgemate korruste akendest avanevad uskumatud vaated. Ühistud on suutnud torne korrastada. Omanikud, kelle rahakott seda lubab, on oma korteri lodžad kinni ehitanud ja rõdu vahelise seina eemaldanud. Lahendus annab ühetoalises korteris kuus-seitse ruutmeetrit ruumi juurde.
Odavam on osta hulgi. Seepärast maksab kogu korrus Majaka tänaval ainult 464 eurot ruutmeeter ehk 199 000 eurot. Kes vajab kümmet tuba renoveerimata majas, andku tuld.
Aga kallid elamispinnad? Üllatus-üllatus, ka neist pole puudust
Üks Lasnamäe kõige pöörasemaid kortereid asub endises ühiselamus Pae 25. 177 ruutmeetrit jaguneb viieks toaks kahel korrusel. Esikus mahuks jalgrattaga sõitma. Elutoast viib üles treitud puitsammastega trepp. Samasugune võre kaunistab estraadiks ehitatud köögiosa. Kaared, orvad, süvendvalgustid ja katuseaknad täiendavad antiiki matkivate vinüültapeetidega pindu. Kõrged laed lubavad kleepida seina kaks erinevat katet ja poordi pealekauba. Põhieluruumi põrandat katab idamaise mustriga keraamiline plaat, millelt peegeldub vägev paekivist kamin. Vannituba ja sellele lisatud saun on kokku sama suured kui väiksem tüüpkorter hruštšovkas. Vastupidi paljudele uuendatud korteritele jõuab uksest välja astudes päris kobedasse koridori, mille stalinlik pompoossus on saanud uue värvikuue ja näeb seepärast päris viisakas välja. Skandinaavia minimalism on siitkandi jõukurile küll täiesti võõras, kuid vähemalt esindab kõnealune elupind üht kindlat maitset väga stiilipuhtalt.
Kokkuvõttes on Lasnamäele kolijal valikut seinast seina. Iga soovija peaks saama just seda, mida otsima hakkab.
Loe veel Lasnamäe kohta huvitavaid lugusid SIIT.