ÜRO: oopiumi ja kokaiini ülemaailmne tootmine on rekordtasemel
Peamiselt vastavalt Colombiast ja Afganistanist pärineva kokaiini ja oopiumi ülemaailmne tootmine on jõudnud rekordtasemele, teatas ÜRO narkootikumide ja kuritegevuse büroo (UNODC) eile oma aastaraportis.
Oopiumitootmine kasvas aastatel 2016-2017 65 protsenti 10 500 tonnini, mis on UNODC antud suurim hinnanguline kogus alates sellest, kui büroo ülemaailmset oopiumitootmist 21. sajandi algul jälgima hakkas, vahendab AFP.
Afganistanist on pärit sellest valdav enamus ehk 9000 tonni. 2016. aastaga võrreldes oli kasv 87 protsenti.
„Selle kasvu õhutajate hulgas olid poliitiline ebastabiilsus, valitsuse kontrolli puudumine ja vähenenud majanduslikud võimalused,” öeldakse raportis.
Tootmise hüppeline kasv on viinud moonikasvatuseks kasutatava maa pindala 37-protsendise kasvuni ligi 420 000 hektarini üle maailma, teatas UNODC. Enam kui kolm neljandikku sellest asub Afganistanis.
Kokaiini ülemaailmne tootmine jõudis 2016. aastal kõrgeimale tasemele, millest on kunagi teatatud ehk hinnanguliselt 1410 tonnini, mida on 25 protsenti rohkem kui 2015. aastal.
Suurem osa toodangust tuleb Colombiast, kus kasv oli aastatel 2015-2016 enam kui kolmandiku suurune ja toodang ulatus 866 tonnini.
Kokalehtede kasvatamiseks kasutatava maa pindala on nüüd umbes 213 000 hektarit, millest 69 protsenti asub Colombias.
Kokaiinitoodangu kasv Colombias kujutab endast väljakutset valitsuse ja nüüdseks laiali saadetud organisatsiooni FARC mässuliste vahel sõlmitud kokkuleppe elluviimisele ning viib narkoäriga tegelevate rühmituste mõjuvõimu ja rikkuse suurenemiseni, öeldakse raportis.
Samal ajal levib opioidikriis, mis on tekitanud erilist ärevust USA-s ja millest on saamas suur oht rahva tervisele. 2016. aastal suri USA-s üledoosi tõttu 63 632 inimest, keda on 21 protsenti rohkem kui 2015. aastal.
See kasv tuleneb suuresti farmatseutiliste opioididega, sealhulgas fentanüüli ja fentanüüli analoogidega seotud surmadest, öeldakse raportis.
USA-s on väidetavalt just selle tõttu langenud ka oodatav keskmine eluiga, mida pole juhtunud aastakümneid.
Kasvavat muret väljendab UNODC tramadoolisõltuvuse kasvu pärast Aafrikas.
Kõige laialdasemalt tarvitatud narkootikum oli 2016. aastal kanep, mida tarvitas aasta jooksul vähemalt korra umbes 192 miljonit inimest.