SUUR FOTOLUGU | Valik ehk 13 päeva kestnud tööintervjuu. Alles jäävad need, kel mõistus peas ja väga kõrge valulävi
Neid on järel kaks. Kaitseväe ohvitser ja Eestit olümpiamängudel esindanud sportlane. Kell on kaks öösel. Kallab paduvihma. Neil on veel minna kümme kilomeetrit, et jõuda lõppu, kus nad saavad seljast visata 25-kilose seljakoti. 13 päeva kestnud tööintervjuu ehk valik saab kohe läbi. Alguses oli neid palju. Ülejäänud ei pidanud vastu. Nad saadeti koju. Need, kes pidid minema meditsiinilistel põhjustel, saavad tagasi tulla. Ülejäänud ei saa enam kunagi tagasi tulla. Kaks allesjäänut on kandidaadid, kes soovivad alustada teenistust Kaitseväe erioperatsioonide väejuhatuse alluvusse kuuluvas erioperatsioonide grupis.
Valik on kahe nädala pikkune tööintervjuu, kus kandidaat viiakse mugavustsoonist nii kaugele, et ebamugavus, valu ja kannatus on nende uus mugavus. Instruktorid tahavad näha kandidaatide vaimset tugevust, mida saab kontrollida, kui inimene on füüsiliselt kurnatud. Valiku lõpus selgub, kes saab võimaluse alustada teenistust eriüksuslasena. Seekordne valik toimus 1-13 augustini.
Valikut võib võrrelda kaardimänguga. Instruktorid segavad kaardid ja jagavad need kandidaatidele. Igaüks saab endale peotäie trumpe. Kandidaat peab välja mõtlema, mis mängu mängitakse ja õigel hetkel oma trumbid lauale lööma.
Kõik instruktorid on valiku läbinud. Nad teavad täpselt, mida kandidaadid tunnevad ja kui raske neil on. Nad ei käi kandidaatidele õlale patsutamas ega neid ergutamas. See ei ole nende töö. Kandidaadi iga liigutus fikseeritakse, iga tegu ja sõna jäetakse meelde ning lõpus antakse hinnang, kui hea see kandidaat tegelikult on. Välja ei viska nad kedagi. Kes ei sobi, läheb ise. Välja arvatakse ainult meditsiinilisel põhjusel.
Üks võtmesõna katsete ajal on teadmatus. Kandidaadile öeldakse kellaaeg ja vajalik varustus ning see ongi kõik. Kas ees ootab 20-kilomeetrine rännak, jooks või kirjalike ülesannete lahendamine – seda nad ei tea.
Valiku iga detail on põhjalikult läbi mõeldud. Olgu selleks tuntud lastelaulu kuulamine või õppetund sõlmede sidumisest. Kui mitte kohe, siis mõne päeva pärast on kandidaadil vaja lahendada ülesanne, kus laulusõnu või sõlmesidumise oskust vaja on.
Instruktorid ütlesid kohe alguses, et Valik ei ole see koht kus kandidaatidele midagi õpetatakse. Tegelikkuses õpivad nad valiku jooksul väga palju. Nad saavad teada enda kohta midagi, mida nad ennem ei teadnud, õpivad meeskonnatööd ja ülimalt kurnatud olekus oma pead kasutama jne. Nad õpivad, et kõigepealt tuleb ära lahendada kõige olulisem probleem, seejärel järgmine. Kui olukord muutub, võib uus probleem kõige olulisemaks muutuda - nad õpivad paindlikkust. Üks kandidaat, kes pidi valiku meditsiinilsel põhjusel 10 päeval katkestama, käis instrutoreid eraldi tänamas just selle eest, mis ta valiku jooksul enda kohta tead sai. Sellel hetkel kui ta sai teada, et tema jaoks on katsed lõppenud, tulid tal pisarad silma. Aga kui ta oli oma olukorda analüüsinud ja reaalsusega leppinud, paistis tema pilgust pettumuse kõrval ka uhkust.
On olemas kõvad mehed ja siis on olemas kõvad mehed. Teiste kandidaatide lugupidamise ja instruktorite positiivse hinnangu teenib ära see, kellel on eelkõige süda õiges kohas ja kaine mõistus.
Iga valik on erinev. Üldine ülesehitus jääb samaks aga instruktorite trikiraamat on juba piisavalt mahukas. Oma osa on valikute juures on loodusel. Sellel aastal oli märksõnaks kuumus. Enamus valikust toimus ajal, mil õhutemperatuur oli 27-29 kraadi.
Valiku läbis kaks kandidaati, kuid see ei taga neile veel töökohta. Valiku läbinu peab saama ka instruktorite ühehäälse toetuse. Kas need kaks selle said, pole avalik info.
Kes soovib ennast Valikul proovile panna, siis järgmised katsed toimuvad 2019 aasta märtsis, juunis ja septembris.