Riigireformijad kärbiks 10 riigikogulast, aga tõstaks kuluhüvitise asemel allesjäänute tasu ja palkaks abid
Kuude kaupa koos käinud riigireformi sihtasutuse eksperdid on oma põhjaliku tööga lõpusirgel. Tänaseks isegi nii kaugel, et esimene osa ettepanekutest saadi avalikkuse ette tuua. Täisreformipakett on plaanitud valmima novembri alguses.
Täna käidi lauda 25 erinevat ettepanekut, mis puudutavad riigikogu tööd, seadusloomet, rahva kaasamist otsuste tegemisse ning omavalitsuste korraldamist.
Riigireformi Sihtasutuse nõukogu liikme Raivo Vare sõnul on oluline muuta esinduskogud tõhusamaks. “Me soovime, et tulevikus saaks valija hääl rohkem kaalu ning riigi arengut kujundatakse avalikult meie silme all ja parimal võimalikul viisil. Erakondade tagatoapoliitika mõju peab vähenema ning Riigikogu peab muutuma targemaks ja tõhusamaks,” ütles Raivo Vare.
“Ühe sammuna näeme ette viia Riigikogu valimised läbi avatud nimekirjadega. Juhul, kui Riigikogu valimised jätkuvad siiski suletud nimekirjade alusel, tuleb Riigikogu uuenemise tagamiseks piirata järjestikku Riigikogu liikmeks oleku aega kahe koosseisuga," lias ta
Kõige põhjalikumalt käsitlevad reformijad just mõtteid, kuidas saaks rahvaesindust senisest paremini tööle panna. Sihtasutuse nõukogu esimehe, Jüri Raidla sõnul peab riigikogu kujunema tegeliku poliitilise debati ja võimu keskuseks. „Olulised poliitilised valikud peavad alguse saama Riigikogust. Erakondade esimeeste debatid Paide arvamusfestivalil võivad olla, aga Riigikogus need peavad olema,“ sõnas Raidla.
Kõige konkreetsem ja kindlasti raskemini rakendatava ettepanek puudutab riigikogu liikmete arvu vähendamist – selleks oleks vaja muuta põhiseadust, mis pole aga sugugi lihtne.
Kärpida kümme
Reformijate meelest oleks Eestile paslik kümne saadiku võrra vähemaks kärbitud riigikogu koosseis. Ehk siis 101 liikme asemel võiks neid olla 91.
Teisalt aga tunnistavad ülejäänud ettepanekud, et riigikogu vajaks tegelikkuses rahva paremaks esindamiseks jõudu juurde. Seega tullakse tagasi vana ettepaneku juurde, et riigikogu liikmetel peaksid olema abid, kes aitaks neil kogu rahvaesindaja elu virvarris orienteeruda.
Kuigi selle korraldamine oleks lihtne, on elu näidanud, et tegemist on äärmiselt ebapopulaarse mõttega. Paar koosseisu tagasi püüdis riigikogu abide süsteemi sisse seada, aga avalikkuses keris üles pahameele torm, misjärel mõte edasi lükati. Just praegune riigikogu koosseis võinuks olla esimene abidega riigikogu, kuid vastavad seadusepügalad muudeti veel enne kehtima hakkamist ära suures kartuses, et põhjustatakse uus skandaal.
Kuluhüvitised maha, palka juurde
Riigireformijad ei peatu aga ka sellega. Nad panevad ette, et kaotada võiks ka alatasa kõneainet pakkuva kuluhüvitiste süsteemi. Vajadusel selle asemel siis riigikogulaste palka tõstes.
Kuid samas tehakse ka muid parlamendi tööd puudutavaid ettepanekuid. Näiteks pakutakse komisjonide arvu kokkutõmbamist ning soovitakse näha rohkem debatte ning sisulisi kuulamisi. Mismoodi seda täpselt teha, ette ei kirjutata.
Näiteks praegugi kuulatakse riigikogu komisjonides põhjalikult nii ministreid, ametnikke kui erialaspetsialiste. Probleem pole kuulamiste vähesuses, vaid selles, et need üritused on seaduse järgi kinnised ning kodanikel puudub ülevaade, mida seal tegelikult arutatakse.
Donald Trumpi mõttelend
Ühe ettepaneku on riigireformijad laenanud ka USA president Donald Trumpilt. Nimelt pannakse ette, et riigikogu peaks tunduvalt vähendama praegust seaduste tootmise hulka, millest kellelgi jõud üle ei käi.
Nüüd pannakse ette sarnaselt Trumpile, et uute koormavate seaduste vastuvõtmisel tuleks automaatselt kaks vana tühistada. „Kehtestada õigusloomes põhimõte, mille kohaselt seatakse iga uue koormava õigusnormi kehtestamisel eesmärgiks vähemalt kahe vana samaväärse õigusnormi tühistamine.“
Ettepanekutest on näha, et reformijad ei ole rahule jäänud äsja lõpetatud suure haldusreformi tulemusega ning ootaksid veel suuremahulisemaid ümberkorraldusi. Nad käivad otsesõnu välja mõtte, et senised maakonnad peaksid muutuma lihtsalt uuteks omavalitsusteks.
Järgnevalt on esitatud Riigireformi sihtasutuse täna avaldatud ettepanekud täismahus: