Esimese kolme kuuga haigestus Eestis leetritesse rohkem inimesi kui möödunud aastal kokku
Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna peaspetsialisti Irina Filippova sõnul on sel aastal Eestis olnud juba 11 leetritesse nakatumise juhtu.
"Neist seitsmel juhul oli haigus sisse toodud Egiptusest, Sri Lankalt, Ukrainast ja Venemaalt, kolm nakatusid kokkupuute järgselt ja esines üks kohalik haigusjuht," rääkis Filippova Delfile ja märkis, et 11 haigusjuhust viis olid Tallinnas.
Möödunud aastal nakatus leetritesse kümme eestlast, neist kaks Harjumaal ning kaheksa Saaremaal. Nakatanute seast kaks vaktsineerimata inimest said viiruse külge Tais reisil olles.
Riik kindlustab immuniseerimiskava vaktsiinide olemasolu Eestis. "Immuniseerimiskava kohaselt vaktsineeritakse lapsi MMR vaktsiiniga vanuses üks ja 13 aastat. MMR vaktsiini varu immuniseerimiskava täitmiseks on Eestis pidevalt olemas," kinnitas Filippova.
Kui laps on mingil põhjusel jäänud vaktsineerimata, saab vaktsineerimisealaseks nõustamiseks pöörduda kas perearsti või koolitervishoiuteenuse osutaja poole. Laste vaktsineerimine on tasuta.
Täiskasvanutel, kes ei ole leetreid kas põdenud või pole nende vastu vaktsineeritud (või ei oma enda seisundi kohta infot), soovitab terviseamet end vaktsineerida kahe MMR-vaktsiinidoosiga. Kahe vaktsineerimise vaheline aeg peaks olema vähemalt üks kuu.
Samuti peaksid end uuesti vaktsineerima need täiskasvanud, kes on vaktsineeritud kas ühe doosiga või kelle kahe doosiga vaktsineerimine jäi aastatesse 1980 kuni 1992.
Immuniseerimiskava väliste vaktsiinide (sh MMR täiskasvanutele) olemasolu reguleerib tervishoiutöötajate ja elanike nõudlus. Aprillis on juba Eestisse saabunud 1008 MMR vaktsiinidoosi. "Vaktsiini müügiloa hoidja kinnitusel ei peaks MMR vaktsiiniga tarneraskusi tekkima. Vaktsiini nõudluse suurenemise korral on võimalik täiendavaid koguseid juurde tuua," sõnas Filippova.