Kalesnikavale esitati kahtlustus võimuhaaramisele üleskutsumises
Valgevene opositsiooni koordinatsiooninõukogu presiidiumi liikmele Marõja Kalesnikavale esitati kahtlustus kriminaalkoodeksi paragrahvi 361 lõige 3 järgi (avalikud üleskutsed riigivõimu haaramisele või Valgevene Vabariigi konstitutsioonilise korra vägivaldsele muutmisele), teatas tema advokaat Ljudmila Kazak.
Kazak kohtus Kalesnikavaga eeluurimisvanglas nr 1, kus viimast kinni hoitakse, vahendab Tut.by.
„Marõjaga on kõik korras, mingeid protsessuaalseid tegevusi seni ei ole toimunud,” ütles Kazak.
Kalesnikavat püüti üleeile Valgevenest välja saata, aga ta rebis Ukraina piiril oma passi puruks ja see ei õnnestunud.
Advokaadi sõnul vahistati Kalesnikava Valgevene rahvusliku kunstimuuseumi juures 7. septembril ning viidi siseministeeriumi organiseeritud kuritegevuse ja korruptsiooni vastase võitluse peavalitsusse (GUBOPiK), seejärel aga KGB-sse, kus nõuti, et ta nõustuks riigist lahkuma. Kui Kalesnikava keeldus, viidi ta vägisi Valgevene-Ukraina piirile.
„Marõja puutus kokku füüsilise arveteõiendamise ähvardustega, mida ta GUBOPiK-is viibides ei saanud pidada muuks kui reaalseteks. Elu võtmise ähvarduste kohta kavatseb ta avalduse sisse anda,” teatati Viktar Babarõka staabist.
Koordinatsiooninõukogu seitsmest liikmest kuus on nüüd kas vahistatud või vägisi riigist välja saadetud. Vabaduses on veel vaid Nobeli kirjanduspreemia laureaat Svjatlana Aleksijevitš, kes on aga samuti surve all.
Juba 20. augustil ütles Valgevene tollane peaprokurör Aljaksandr Kanjuk, kes on vahepeal väljavahetatud, et koordinatsiooninõukogu loomine ja tegevus on mõeldud võimuhaaramiseks ja Valgevene julgeoleku kahjustamiseks.