Nagu paljud poliitikud ja analüüsijad enne teda, peab ka Liimets kohtumise ajastust halvaks.

"Ütlesin juba enne visiiti, et selle toimumise üheks eeltingimuseks peaks olema võimalus kohtuda Aleksei Navalnõiga," avas välisminister eelnevaid ootuseid Borrelli visiidi suhtes. "Kahjuks on Navalnõi endiselt vanglas ja talle inkrimineeritakse juba uut "kuritegu". Vähemalt oleks võinud kohapeal kaaluda kohtumist Aleksei Navalnõi abikaasa, või kui see ei oleks osutunud võimalikuks, siis mõne Korruptsioonivastase Võitluse Fondi (FBK) esindajaga."

Liimets taunis 2. veebruaril Venemaa kohtuotsust, millega määrati Navalnõile vanglakaristus. Lisaks nõudis ta sarnaselt teistele Euroopa liidritele ja USAle Venemaa opositsiooniliidri viivitamatut vabastamist.

Selgroost jäi puudu

Välisminister märkis, et Borrellil jäi vajaka Euroopa Liidu seisukohtade kehtestamisest: EL-i välisasjade kõrgel esindajal oleks tulnud markeerida, et meie liidu liikmesriigid - sealhulgas Eesti - on nõudnud Venemaa vastu sanktsioonide kehtestamist inimõiguste süstemaatilise ja laiaulatusliku rikkumise tõttu.

"Samal ühisel pressikonverentsil oleks oodanud, et Euroopa Liidu poolt mõistame selgelt hukka Venemaa jätkuva agressiooni Ida-Ukrainas, Krimmi annekteerimise ja Minski lepete torpedeerimise Venemaa poolt. Kahjuks seda ka ei juhtunud," sõnas Liimets. "On äärmiselt kahetsusväärne, et täpselt kõrge esindaja Moskva-visiidi toimumise ajal kuulutati kolm Euroopa Liidu liikmesriigi diplomaati Venemaal alusetult persona non grata’deks. Nii andis Venemaa järjekordse signaali, et neid ei huvita sisuline koostöö ja dialoog."

Pressikonverentsil valmistas pettumuse Eesti suurima liitlase - USA - kritiseerimine.

Liimetsa silmis on küsitavaks käiguks ka Borrelli-poolne õnnitlus Venemaa suunas ning seda nimelt Sputnik-V vaktsiini suhtes. See leidis aset olukorras, kus venelaste vaktsiin kuulutati enneaegselt valminuks. Lisaks tuleb arvesse võtta ka asjaolu, et Venemaa suunab nii kodumaisel kui ka rahvusvahelisel areenil palju energiat lääneriikide vaktsiinide kritiseerimisse.

Välisminister toob ebaõnnestumisena esile ka Venemaa propagandamasina hammasrataste vahele sattumise.

"See, kuidas Venemaa on Euroopa Liidu kõrge esindaja visiiti oma propagandavankri ette rakendanud, on samavõrd küüniline, kui see oli ettearvatav - Eesti muide juhtis sellele ka tähelepanu," sõnas Liimets. Näiteks pöörati Venemaa avarustes propagandistlikuks uudiseks Borrelli vastus Läti ajakirjandusmaastikku kaitstes.

"Pressikonverentsil valmistas pettumuse Eesti suurima liitlase Ameerika Ühendriikide kritiseerimine," sõnas välisminister kriitikanooltele punkti panemiseks.

Ka miskit positiivset

Kogu ebameeldivuse taustal on Liimetsal siiski ka paar õnnestunud asjaolu esile tuua.

"Positiivseks pean toimunud visiidi kontekstis seda, et kõrge esindaja Borrell nõudis kohtumisel Navalnõi viivitamatut vabastamist. Samuti on hea, et visiidi käigus kohtus Josep Borrell Venemaa kodanikuühiskonna ja akadeemiliste ringkondade esindajatega," sõnas Liimets.

"Olen avaldanud soovi rääkida Euroopa Liidu kõrge esindajaga lähiajal, sealhulgas ka tema Moskva kohtumiste sisust ja visiidi tulemustest, seni aga töötavad Eesti diplomaadid selle nimel, et saaksime juba lähipäevadel esimese võimaluse arutada Euroopa Liidu liikmesriikide saadikute tasemel Moskva visiiti ja meie edasisi suhteid Venemaaga," märkis Liimets lõpetuseks. "Eestil on seoses EL kõrge esindaja Borrelli eile lõppenud Moskva-visiidiga ja üleeilsel pressikonverentsil kõlanud avaldustega mitmeid tõsiseid küsimusi."

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena