Soome peaministrid meenutavad isiklikke kogemusi: Merkeli salarelv oli tekstisõnumite saatmine
(48)Homsete Saksa valimiste järel lõppeb liidukantsler Angela Merkeli ajastu. Soome rahvusringhääling YLE avaldas selle puhul täna kokkuvõtte, kus peaministrid meenutavad, kuidas Merkel nendega suhtles. Selgub, et Merkel oli kõva tekstisõnumite saatja.
Soome peaminister Jyrki Katainen ei mäleta, millal või millises kontekstis ta numbri sai. Aga ta mäletab hästi, millise nime all ta numbri telefoni salvestas. „Angela". Rohkem selgitusi polnud vaja.
Kui numbrilt tuli tekstisõnum, algas see sõnadega „Dear Jyrki". Katainen hakkas oma sõnumites sama stiili kastutama. Kõigepealt „Dear Angela" ja siis asja juurde.
Endised Soome peaministrid Katainen, Matti Vanhanen, Mari Kiviniemi ja Antti Rinne meenutasid YLE palvel oma kogemusi Merkeliga. Kellel neist oli Merkeli number, kellel mitte?
„Sõnumisaatmine oli väga hea viis Merkeliga suhelda," meenutab Katainen. „Suhtlus oli silmapilkne." Sõnumid olid nagu tekstisõnumid ikka on. Kuigi omavahel suhtlesid peaminister ja liidukantsler, käis asi kiirete küsimuste lahendamise üle. Näiteks saatis Katainen sõnumi ja ütles, et tal on Euroopa stabiilsuse ja kasvu paketi kohta üks mõte, kas Merkelil on aega seda arutada?
„Vastus oli ok. Või et mitte täna, aga homme küll."
Mida Prantsusmaa asjadest arvab?
Mõnikord saatis Katainen Merkelile sõnumi, et küsida, mida näiteks Prantsusmaa mõne teema kohta arvab. Merkeliga suhtlesid kõik, nii et tal oli alati parim info olemas.
2019. aastal Soome peaministriks saanud sots Antti Rinne meenutab samuti, et Merkel oli aktiivne mobiilikasutaja. „Koosolekute ajal sai seda palju näha, istusime tihti lähestikku." Rinne meenutab, et temaga Merkelil suurt sõnumivahetust polnud, sest nad kuulusid erinevatesse poliitilistesse gruppidesse. Eelkõige puudutas suhtlus Soome eesistumist. Ka tsentrist Mari Kiviniemi istus tihti Merkeli lähedal, aga ei vahetanud sõnumeid.
Katainenil oli lihtsam suhelda
Merkeli lähedal istunud Katainen lisab, et tihti oli Saksa kantsleril lisaks telefonile ka tahvelarvuti kaasas. Ühel Euroopa Ülemkogul vaatas Merkel sealt jalgpallimängu - Kataineni mälu järgi mängisid sakslased parajasti Brasiiliaga. „Istusime kõrvuti, Angela pani mängu käima ja siis lõi Saksamaa värava. Rõõmustasime spontaanselt ja Euroopa ülemkogu eesistuja Herman van Rompuy pööras pea meie poole ja teatas, et kõned kestavad parajasti."
Kataineni sõnul ei saa Merkeli telefoni- ja arvutikasutust kuidagi võrrelda nende poliitikute omaga, kes tegutsevad Twitteris ja teistes sotsiaalmeediakanalites.
Merkel rääkis vajadusel hea meelega inglise keeles
Aastail 2003-2010 Soome peaminister olnud Matti Vanhanenil polnud Merkeli telefoninumbrit, kuid ta meenutab, et kohtumistel rääkis Merkel hea meelega inglise keeles, kui oli vaja asju kokku leppida. Paljud EL-i suurte riikide juhid nõuavad, et saaksid oma emakeeles ja tõlkide vahendusel kõnelda.
„Kui oli tarvis lahendusi leida, kasutas Merkel inglise keelt. See muutis asjad palju lihtsamaks," meenutab Vanhanen.