VIDEO | Tallinn püüab meelitada eestikeelseid lapsi endistesse vene koolidesse. Jašin: eesti keel peab kõlama ka vahetundides
(67)Alates 2025. aasta sügisest alustavad viis Tallinna eestikeelsele õppele üleminevat kooli esmakordselt klassidega, kus õppetöö toimub eesti keele emakeele tasemel.
„Ajalooliselt on kahjuks tekkinud olukord, et meil on olnud eraldiseisvalt venekeelsed koolid ja eestikeelsed koolid. See on ajalooline pagas, millega me sõidame ja see takistab meil tekitada ühtset eestikeelset ruumi,“ sõnas Tallinna hariduse valdkonna abilinnapea Aleksei Jašin.
Jašini sõnul on nüüd endised venekeelsed koolid üleminekukoolid. Selleks, et need oleksid ka eesti keelt kõnelevate perede seas populaarsed, võetakse sinna vastu just eesti keelt väga hästi kõnelevaid lapsi. Klassidesse toimub ülelinnaline vastuvõtt, mis tähendab, et lapsi nendesse klassidesse automaatselt ei suunata ja sinna saavad kandideerida ka lapsed, kelle jaoks ei ole need elukohajärgsed koolid.
„Klassid on mõeldud laiemalt nii eesti emakeelega, kakskeelsetele kui ka muu emakeelega lastele, kes valdavad eesti keelt väga heal tasemel,“ sõnas Jašin. „Eesti keel peab kõlama ka vahetundides,“ lisas ta.
Ülelinnaline vastuvõtt klassidesse, kus lapsed saavad õppida eesti keelt emakeelena, toimub järgmistes munitsipaalkoolides: Tähesaju Gümnaasium (kuni 1. septembrini 2025 Lasnamäe Vene Gümnaasium), Tallinna Läänemere Gümnaasium, Tõnismäe Reaalkool, Mustamäe Humanitaargümnaasium ja Tallinna Mahtra Põhikool.
Huvi koolidesse õppima minekuks on olemas. Nii Mahtra humanitaargümnaasiumisse, Läänemere Gümnaasiumisse kui Tõnismäe Reaalkooli õppima minekuks on Jašini sõnul avalduste arv täis. Koolidesse saamiseks peetakse vestluseid ja hinnatakse lapse eesti keele taset.
„Kooli juhtkond koos õpetajatega otsustavad ise, mille alusel inimesi sinna võetakse. Kindlasti ei ole siinkohal tegu akadeemiliste katsetega,“ lisas Jašin.